Bursa'da gezilecek yerler

Çarşının doğu kapısından çıkıp yüz metre ilerlediğinizde sağınızda İpek Hanı ve onun içerisinden geçilerek de gidile...

 

Bursa' da görülecek yerlerin başında Tophane vardır. Şehre hakim bir tepede bulunması ile panoramik bir gözlem imkanı sunar. Ek olarak Osman Gazi ve Orhan Gazi' nin türbeleri de yine buradadır. Bursalıların çok sevdiği noktalardan biri olan Tophaneden Altıparmak' ı ve Fomara' yı kuş bakışı izleyebilir Çekirgeden Emir Sultan' a kadar olan manzarayı seyredebilirsiniz. Ramazan gibi aylarda nostaljik iftar topu atışlarını da yakından görebilirsiniz.

Çarşının doğu kapısından çıkıp yüz metre ilerlediğinizde sağınızda İpek Hanı ve onun içerisinden geçilerek de gidilebilen Koza Hanı görürüz. Tahmin edilebileceği gibi buralar Osmanlı devrinde ipek böceği ve koza ticaretinin yapıldığı hanlardır. Yakın zamanımızda tarihi dokuları da korunarak hem alış veriş yapabileceğiniz aynı zamanda dinlenip bir şeyler içebileceğiniz güzel mekanlara dönüşmüş durumdadırlar.

Bursa' nın diğer bir gezi noktası ise Yeşil Türbe ve Yeşil Caminin bulunmuş olduğu Yeşil semtidir. Türbe ile Cami karşılıklı olup Çelebi Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Yeşil Camii ise geniş bahçesi ile huzur veren bir yapıdadır. Kapısının taş işçiliği ise görülmeye değerdir.

Tophane' den kısa bir yürüyüş mesafesinde Ulucami bulunur. I. Bayezid tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmıştır. Türk-İslam dünyasının en eski camilerinden biridir. İçerisi muhakkak gezilip görülmelidir.

 

Caminin hemen altında popüler Kapalı Çarşı bulunmaktadır. Uzunca ve üstü kapalı bir sokak görünümünde olan çarşının defalarca kez yandığı ve depremler geçirmiş olduğu için kesin yapım tarihi bilinmese de Orhan Gazi tarafından yaptırıldığı rivayet edilmektedir. Çarşı ana kolunda kuyumcular ile döviz büroları yer alır iken bir alt katında giyim üstüne mağazalar bulunmaktadır. Çarşı içerisinde değişik kısımlarda mobilyacıların, kumaşçıların ve bakırcıların yoğun olduğu bölgeler vardır. Geniş bir alana yayılmış olan kapalı çarşı görülmesi gerekli olan önemli yerlerden birisidir.

İnkaya

Şehir merkezinde bulunan Kültürpark ve Botanikpark ise geniş yeşil alanları ile Bursalıların hafta sonlarında nefes aldıkları dinlence yerleridir.

Bursa denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri de Uludağ'dır. Eski adı Keşiş Dağı olap sönmüş bir volkandır. Zirve yakınlarında kayak pistleri ve otelleri ile kış turizminin en eski merkezlerinden biri olan dağın daha alt kısımlarında Hüseyin alanı, Sarı alan gibi mesire yerleri de bulunur. Yılın 365 günü teleferik ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Uludağ eteklerinde bir köydür. Bursa' ya arabayla otuz dk mesafede bulunan İnkaya' da yer bulan takriben 600 yaşındaki çınar ağacı görülmeye değerdir. Çınarın altındaki çay bahçesinde serin Uludağ havasını solurken köyde yetişen meyvelerden tadabilirsiniz.

Son olarak tabii ki Bursa'ya gidilipte İskender yenilmeden dönülmez. Bursa'ya yolunuz düşerse İskender Kebap yemeyi ihmal etmeyin.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Yeşil pasaport nasıl alınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?