Rize'de gezilecek yerler

Doğal güzellikleri dışında Rize'de güzel mimari örnekleri ve görülmeye değer eski yapılar da bulunur. Bunların en önemlileri:...

 

Doğu Karadeniz kısmında yer bulan Rize, yayla turizmine ve doğal güzellikler görmek isteyen turistlere ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil ve mavinin birleşimiyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Rize, Karadeniz'in en ehemmiyetli şehirlerinden biridir. Her sene çokca turist, yaylaları, dereleri ve ormanlarını görmek ve temiz havasını koklamak için Rize'yi ziyaret etmektedir. 

Ayder Yaylası

Çağrankaya Yaylası

Palovit Yaylası

Ovit Yaylası

Kavrun Yaylası

Elevit Yaylası

Anzer Yaylası

Kale Yaylası

Doğal güzellikleri dışında Rize'de güzel mimari örnekleri ve görülmeye değer eski yapılar da bulunur. Bunların en önemlileri:

Rize'ye giden turistlerin ilk seçimi yaylaları gezerek bakir güzelliklere şahit olmaktır. Rize'de gezilmesi gerekli olan en ehemmiyetli yaylalar şunlardır:

Her yanı yeşilliklerle dolu Rize'de bitki ve hayvan türlerinin en fazla çeşitliliği Kaçkar Dağı Milli Parkı'ndadır. Ayder Yaylası'nda bulunan Kaçkar Dağı Milli Parkı, yaban hayvanları bünyesinde barındırmaktadır ve koruma altındadır.

Zil Kalesi: Fırtına Deresi'nin yamacında bulunan Zil Kalesi, ormanlarla kaplı bir arazide ziyaretçilerine seyir zevki sunmaktadır.

Rize Evleri: Hemşin Evleri olarak da bilinen taş ve ahşaptan yapılmış evler, genelde 2-3 katlıdır ve mimarisi görülmeye değerdir. 

Kız Kalesi: Pazar ilçesinde, denizin üzerinde bir kayalık üzerinde duran bu kale 14. yüzyıldan kalmadır. Kale, bugün hala deniz feneri olarak kullanılır 

 

Kale-i Bala: Varoş Kale olarak da adlandırılan Kale-i Bala, Hisarcık Köyü sınırları içindedir. Duvarları ve işçiliği ile göz doldurmaktadır.

Rize'nin bir başka görülmesi gerekli olan güzelliği de doğal güzellikler içerisinde akan derelerin üzerine kurulmuş köprüleridir. Fırtına Deresi boyunca sıralanan Kemer Köprüler ve Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü, Köprüköy Köprüsü, Çağlayan Köprüsü, Güneyce Köprüsü eski taş yapılarıyla derelerin üzerinde birer takı gibi durmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Venedik turu adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?