Türkiye'de rafting yapılabilecek yerler

Profesyonellerin seçimi ettiği Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Zamantı Irmağının 21 kilometrelik bölümü rafting için uygundur. ...

 

Türkiyede adrenalin severlerin tercih ettiği rafting sporuna münasip şartlara sahip nehirler bulunur. Son dönemlerde daha populer hale gelen spor, kauçuktan yapılmış bir bot ile nehrin azgın sularında devrilmeden ilerleyerek rafting parkurunu tamamlamayı amaçlar. Rafting sporunda kask,can yeleği, su geçirmeyen kıyafetler ve botu yönlendirebilmek için kürek ve botun devrilmesi halinde kullanmak üzere kurtarma ipi gibi teknik malzemeler bulunmaktadır.

Profesyonellerin seçimi ettiği Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Zamantı Irmağının 21 kilometrelik bölümü rafting için uygundur. Artvin’de bulunan Barhal Çayı, 18 kilometre uzunluğa sahiptir ve zorluk derecelerine göre 4 değişik parkuru vardır. 

Munzur Çayı üstünde teknik bir çalışma yapılmadığı için zorluk derecesi bilinmiyor.

Turist olarak rafting yapabilmek için can yeleği takılmasına karşın yüzmeyi bilmek dışında bir teknik bilgi ya da beceri gerekmemektedir. Bilhassa botta bir lider ya da rehber bulunmaktadır ve rafting parkuru verilen talimatlar ile tamamlanır. Rafting sporu için en ideal zaman dilimi karların eridiği ve nehirlerin su akış hızının arttığı mayıs, haziran ve temmuz aylarıdır. Bu aylarda kamp da yapılabilmektedir. Rafting parkurlarının 1’den 9’a kadar sıralanmış zorluk derecesi bulunmaktadır. Zorluk derecesi arttıkça spor için profesyonellik gerekir 

Rize Fırtına Vadisi, 23 kilometrelik bir parkura ve Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altında olan fevkalade doğal güzelliğe sahiptir. Amatör raftingçiler ve kampçılar tarafından tercih edilebilmektedir. Rize İkizdere Nehri de 25 kilometrelik bir parkura sahiptir. Dalaman Çayı rafting tutkunu turistlerin gözdesi durumundadır. 12 kilometre uzunluğundadır ve zorluk derecesine göre iki ayrı etaptan oluşur. Profesyonellere ve amatörlere hitap edecek, üst etabı 3., alt etabı 1. zorluk derecesindedir. Çocukların da katılabildiği parkur ilk kez deneyenlere tavsiye edilir.

 

Antalya’nın Manavgat İlçesinde bulunan Köprüçay Rafting Merkezi ünlülerin sıklıkla tercih ettiği zorluk derecesi 1-2 olan rafting parkurudur. Her sene Türkiye Rafting Şampiyonası düzenlenen Köprüçay’a daha fazla yabancı turistler ilgi gösteriyor. Rahmetli Denizli valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından keşfedilen ve parkuru düzenlenen Bekili Deresinde yılın her ayı rafting yapılabilmektedir.

Melen Nehri, Bolu sınırlarında bulunan İstanbul ve Ankara’ya 2,5 saat uzaklıkta, ulaşımın kolay olduğu ve haftasonu rafting macerası için tercih edilebilecek bir yerdir.

Rafting sporu için dünyada ilk 10 arasında bulunan Çoruh Nehri 169 km.’lik bir parkura sahiptir. Bilhassa Bayburt-Yusufeli/Oltu arasındaki parkurda uluslararası yarışmalar düzenleniyor. 1993 senesinde Dünya Rafting Şampiyonası ve 2003 senesi Türkiye Rafting Şampiyonası 3. Ayağı orada düzenlendi. Kaçkar Dağlarından inen nehiri daha fazla profesyonel raftingçiler tercih etmektedir.

 

Türkiye’de rafting için münasip oldukça değişik koşul ve özelliklere sahip nehirler arasında Çoruh Nehri (Artvin), Rize Fırtına Vadisi, Dalaman Çayı (Muğla), Melen Nehri (Düzce), İkizdere Nehri (Rize), Munzur Çayı (Tunceli), Köprüçay (Antalya), Bekili Deresi (Denizli), Zamantı Irmağı (Kayseri), Barhal Çayı (Artvin) bulunmaktadır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Belek turu adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?