Karadağ nasıl bir ülkedir?

1965 senesinden sonra büyük bir göç dalgası yaşayan bu coğrafyada Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar beraber yaşar. Ülkenin ...

 

Montenegro adıyla da bilinen Karadağ cumhuriyet yönetim biçimiyle yönetilen bir Balkan ülkesidir. Karadağ Yugoslavya içindeki altı yönetimden birisi iken, 2006 senesinde Sırbistan'dan referandumla ayrılarak bağımsız olmuştur. Doğal güzellikleri ve tarihi şehirleriyle önemli kabul edilen bir turizm ülkesidir.

Nüfus Özellikleri

1965 senesinden sonra büyük bir göç dalgası yaşayan bu coğrafyada Sırplar, Boşnaklar, Arnavutlar ve Hırvatlar beraber yaşar. Ülkenin toplam nüfusu 2013 senesinde yapılmış olan sayıma göre 619.800 olarak belirlenmiştir. Yüzde 75'e yakın nüfusun Müslüman olduğu ülkede Karadağ Türkleri de yaşar. 

Vize Durumu

Karadağ vizesiz ülkeler arasında yer bulur. Ülkede vizesiz olarak 90 bütün gün kalmak mümkündür. 

Önemli Şehirler

Karadağ'ın turizm açısından çok önemli şehri Budva'dır. Podgorica da ülkenin en büyük ve gelişmiş şehridir. Dünyanın en güzel 20 körfezinden biri olarak kabul edilen Kotor körfezinin bulunmuş olduğu Kotor şehri de önemli yerler arasındadır. Cetinje ise ülkenin eski başkentidir. Orada Osmanlı döneminden kalma eserler de mevcuttur. Bunların peşi sıra Tivat, Niksic, Zabljak ve Polje ülkenin diğer önemli noktalarıdır. 

İklim

Karadağ dağlık bir ülkedir. Bununla beraber denize kıyısı da bulunmaktadır. Dolaylı olarak ülkede iklim çeşitliliği görülmektedir. Genellikle Akdeniz iklimi hakimdir. Yükseltinin fazla olduğu bölümlerde kış ayları çok sert geçmektedir. Senelik sıcaklık ortalaması da 14-15 derecedir. Yazlar yağışsız ve kuru, kışlar ise bol yağışlı ve nemli geçmektedir. Yaz ayında sıcaklık 35-40 derecelere kadar yükselir. 

 

Ekonomi

Küçük ülke olan Karadağ'ın çok önemli gelir kaynağı turizmdir. Ek olarak madencilik, çelik, bakır ve alüminyum sanayi, tekstil ve tütün ülkede gelişmiş olan yatırımlardır. Özel olarak kültür ve tarih turizmi, Karadağ'a pek önemli katkıda bulunmaktadır. Para birimi olarak Euro kullanılmaktadır.

Coğrafi Konum 

Ülkenin doğusunda Arnavutluk ve Kosova, kuzeyinde Sırbistan, batısında da Hırvatistan ve Bosna-Hersek bulunmaktadır. Güneyinde Adriyatik Denizi yer bulur. Başkent ise Podgorica'dır. 

Diller

Karadağ'da çokca Slav dili konuşulur. Sırpça, Boşnakça, Arnavutça ve Rusça bölüm halkının yaşadığı etnik yoğunluğa göre değişkenlik gösteren dillerdir. Ülkede İngilizce bilen kişi sayısının az olması bu ülkeye gelen turistlere kolaylık sağlamaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Hidrofor nasıl çalışır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?