Motor yağı ne zaman değişir?

Araç motorları kullanıma bağlı olarak belli ölçüde yağ eksiltebilirler. Yağ eksiltme miktarı motorun özelliklerine göre değişse de ço...

 

Motor içerisinde hareket eden pistonlarla, piston yuvaları arasındaki sürtünme motor yağı hasebiyle en düşük seviyeye iner. Bu biçimde motor yağı kullanımı ile sürtünen parçalar birbirini aşındırmaz. Sürtünmeden kaynaklanan ısınma sorunu de motor yağı kullanılarak ciddi miktarda azaltılır. Ek olarak bir soğutma sistemine sahip olsalar da motorların soğutulmasında motor yağları takribî %25 – 30 oranında rol oynar.

Araç motorları kullanıma bağlı olarak belli ölçüde yağ eksiltebilirler. Yağ eksiltme miktarı motorun özelliklerine göre değişse de çoğu zaman her 1000 km mesafede motorun 0,3 ile 1,5 litre arasında yağ eksiltmesi normal olarak görülür.

Motor yağları sentetik ve petrol bazlı olarak ikiye ayrılırlar. Fakat her iki grubun görevi de birbiri ile aynıdır. Sürtünme ve sürtünmeye bağlı ısınma ve aşınmayı engellemesinin yanında motor yağları ek olarak motorların temizlenmelerini sağlarlarken motor sızdırmazlığını da arttırırlar. Ek olarak motor yağları vesilesiyle motor içinde korozyon oluşması da engellenmiş olur.

Motor yağının görevini etkin bir biçimde yerine getirebilmesi için motor içindeki yağ miktarının muhakkak belli bir seviyede olması gerekir. Her motor için, motor hacmine bağlı olarak motorda bulunması gerekli olan asgari yağ seviyesi farklıdır. Eğer motor yağı gereğinden fazla azalırsa bu halde ilk başta aşırı ısınmaya bağlı olarak motorda bazı sorunlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle motor yağının düzenli bir şekilde kontrol edilmesi ve yağ çubuğu üstündeki yağ izinden motor yağının olması gerekli olan seviyenin altına düşüp düşmediği belirlenmelidir.

 

Motor Yağı Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yapılmış olan yağ kontrolünde motor yağı eğer asgari seviyesinin altına düşmüşse muhakkak motora yağ ilavesi yapılmalıdır. Lakin motor yağ eksiltmese bile kullanıma bağlı olarak motor yağının yapısı zaman geçtikçe bozulur ve yağ görevini eskisi gibi yerine getirememeye başlar. Bu halde motor yağının tümüyle boşaltılıp yerine yeni yağ doldurulması gerekmektedir.

Motor yağının hangi periyotlarla değiştirilmesi gerektiği en doğru olarak aracın kullanım kılavuzundan yahut yetkili servisinden öğrenilebilir. Lakin bundan hariç araçların yağ değişimi ile ilgili averaj değerlerden de bahsedilebilir. Genel açıdan yeni araçların her 8-10 bin kilometrede bir yağ değiştirmeleri yeterli olurken, eski tip araçlarda yağ eskitme ve eksiltme daha hızlı olduğundan bu tarz araçlarda yağ değişiminin her 5 bin kilometrede bir yapılmış olması tavsiye edilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Mal beyanı neden yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?