Asya kıtasında ulaşım nasıldır?

 Arabaların çokça kullanılmış olduğu Asya kıtasında, Çin ve Hong Kong başta olmak üzere çoğu ülkede benzin münasip fiyatlı olduğundan...

 

Bugün dünya nüfusunun yarısından fazlasını üstünde bulunduran Asya kıtasına ulaşım için türlü yollar kullanılmaktadır. Sözü edilen ulaşım araçları bölümlerin nüfus yoğunluğuna, arazi yapısına ve iklim koşullarına göre değişiklik göstermektedir.

Kara yolu

 Arabaların çokça kullanılmış olduğu Asya kıtasında, Çin ve Hong Kong başta olmak üzere çoğu ülkede benzin münasip fiyatlı olduğundan ötürü bu yol tercih edilir. Taksiler ile şehirlerarası yol kat edilebilirken, otobüsler de bu anlamda kullanılırlar. Bisiklet yolları gelişmiş olan büyük Asya kentlerinde bisikletle ulaşım seçeneği de mevcuttur. Öte yandan hassaten Çin genelinde motorsiklet kullanımı ve motorsuz kasalı taşıma araçlarından faal halde yararlanılması yaygındır.

Deniz yolu

 Asya kıtasının doğu ve güney kıyılarında deniz olsa da, iç kısımlarda bu imkân olmadığı için ilgili ulaşım yolu nadir kullanılmaktadır. Üstelik okyanusta oluşan tayfun yahut tsunami gibi doğa olayları da deniz yolunu güvensiz kılar. Ama yine de Güney Kore, Çin, Japonya, Malezya ve Singapur'da deniz ulaşımı kullanılmaktadır. Gidilecek noktaya ve bilet çeşidine göre de fiyat farklılık göstermektedir.

Hava yolu

 Asya kıtası nüfus olarak çok kalabalık olduğundan dolayı kitleler durumunda gerçekleştirilen seyahatlerin hava yoluna yönlendirildiği görülmektedir. Örnek vermek gerekirse Çin'de, geleneksel bayramlarda ülke genelindeki gençlerin ailelerinin yanına gitmeleri esnasında milyonlarca kişinin uçaklarla seyahat ettiği görülmektedir. Sadece nüfustan ötürü değil, hem kıtanın büyük olması, aynı zamanda zor arazi koşulları nedeni ile Asya genelinde uçaklar sıklıkla kullanılmaktadır. Bilet fiyatları ise büyük şehirlerde pahalıyken, daha küçük şehirlerde ücretler normaldir.

 

Demir yolu

 Asya kıtasında yük ve yolcu taşımacılığı amaçlı sıkça kullanılan ulaşım türlerinden birisi de demir yollarıdır. Özel olarak yüksek hızlı trenlerin aktif olarak çalışması ve mevsim şartlarının da bu tercihte etkisi büyüktür. Fırtınaların ve sert iklim koşullarının eksik olmadığı kıta genelinde demir yollarında rötar durumu çok nadir olduğundan ötürü insanlar demir yollarını tercih ederler. Tren biletlerinin fiyatları ise hayli uygun olur.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Zimbabwe'ye nasıl gidilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?