Hgs nasıl çalışır?

Eğer araç geçerken gişedeki alıcı anten araçtaki etiketi okuyamazsa bu halde sistem, görüntüden tespit edilen plakaya göre işlem yapa...

 

Köprü ve otoyollardan ücretli geçişin hızlı ve stabil biçimde yapılmasını sağlayan HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), 17 Eylül 2012 tarihinde Türkiye'de kullanılmaya başlanmıştır. Bu sistem, ücretli geçişin olduğu yerlerde nakit para ödemesi veyahut bir makineye fiziki olarak manyetik bir kart okutulması ile yaşanan dur-kalk sorununu ve buna bağlı olarak trafiğin sıkışmasını önlemeyi amaçlar.

Çip Nasıl Okunur?

Eğer araç geçerken gişedeki alıcı anten araçtaki etiketi okuyamazsa bu halde sistem, görüntüden tespit edilen plakaya göre işlem yapar ve geçiş ücreti plaka tanımlanmış olan HGS hesabından tahsil edilir, cezai işlem uygulanmaz. Ama HGS gişesinden geçen aracın etiketi okunamaz ve plakaya tanımlanmış bir HGS hesabı da yoksa bu halde sürücüye 15 gün süre tanınır. 15 gün içinde HGS abonesi olunursa geçiş ücreti normal olarak tahsil edilir, aksi durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Araç çıkış gişesinden geçerken ise benzer işlemler tekrarlanır ve geçişin sonlanmasıyla beraber HGS etiket yahut kartına bağlı olan hesaptan araç tipine göre belirlenmiş olan ücret tahsil edilir. Eğer hesapta bakiye yoksa bu halde sistem geçiş ücretini borç olarak kaydeder ve bu borcun geçişi takip eden 7 gün içinde ödenmesi gerekmektedir. Tersi halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

HGS etiketine sahip olan araç HGS gişesinden geçerken gişede bulunan alıcı anten araçta bulunan etiketteki çipi okur. Bunun yanında aracın plaka bilgilerinin görülebildiği fotoğrafları da kameralar tarafından otomatik olarak çekilir ve aracın köprü yahut otoyola giriş yaptığı gişede etiketin okunmasıyla beraber bütün bilgileri kaydedilir.

 

HGS Nasıl Çalışır?

HGS’den yararlanılabilmesi için ilk başta sistemle uyumlu pasif RFID etiketine sahip olunması gerekmektedir. İçerisinde bir çip bulunan kopyalanamayan ve çalışmak için pile ihtiyaç duymayan bu etiketler, etiket ve kart olmak üzere iki çeşittir. HGS etiketleri PTT şube ve PTT noktalarının yanında anlaşmalı bankalardan da alınır. HGS etiketi veyahut kartı alınabilmesi içinse ehliyet ve araç ruhsat bilgileri gereklidir. Satın alınan HGS etiket veyahut kartı PTT veyahut bankalardan bakiye yüklenerek veya otomatik ödeme talimatı verilerek kullanılabilmektedir.

Hızlı geçiş sisteminde radyo frekansı ile tanımlama (RFID) teknolojisi kullanılır. Bu teknoloji gişelerde bulunan okuyucu antenlerin araçlardaki pasif radyo frekansı etiketlerini okuyarak bu etikete bağlı hesaptan geçiş ücretinin otomatik olarak tahsil edilmesi biçiminde çalışır.

Bu sistem vesilesiyle araçlar HGS logosu bulunan gişelerden hızlarını azaltmadan geçebilirler. HGS’nin bu avantajları kullanılan radyo frekansı teknolojisi ile temassız ve hızlı işlem yapılabilmesinden kaynaklanır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bilgi ve belge yönetimi mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?