Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

 Temel endüstri mühendisliği fonksiyonlarından birisi olan üretim konusunda, verimlilik ve kalite alanında çalışmalar yapan endüstri ...

 

Popüler meslek gruplarından bir tanesi de endüstri mühendisliğidir. Bir çok değişik alanda, farklı kulvarlarda önemli görevlerde bulunabilen endüstri mühendisleri, sektör olarak da türlü alanlarda çalışabilirler. Endüstri mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Üretim Alanlarında Sorumluluk

 Temel endüstri mühendisliği fonksiyonlarından birisi olan üretim konusunda, verimlilik ve kalite alanında çalışmalar yapan endüstri mühendisleri, üretim tesisleri ve fabrikaların iş akışlarını incelemek ve üretim süreçlerine müdahale etmek için üretim takipçiliği, planlama müdürlüğü, üretim şefliği gibi konumlara gelebilirler. Bu konumlarda görev alan endüstri mühendisliği mezunları, firmanın daha kısa süre içerisinde daha fazla ve daha kaliteli ürün üretmesini sağlamak için bir takım analizler yapar ve metotlar geliştirir. Bu noktada, yalın üretim, zaman etüdü gibi çalışmalar da endüstri mühendisliği alanına girer ve çalışma düzenleri içerisinde bu metotlar uygulanmaktadır.

Yöneticilik

 Endüstri mühendisleri, temel olarak üretim ve yönetim ekseninde dersler aldıkları için, mezuniyetin sonrasında yönetim fonksiyonlarını oluşturacak görevlere getirilirler. Fabrikaların veya diğer özel kuruluşların genel müdürlükleri, genel müdür yardımcılıkları, işletme müdürlüğü, insan kaynakları müdürlüğü gibi bir takım mevkiler, endüstri mühendisleri ile oluşturulur. Bu pozisyonlarda çalışan endüstri mühendisleri, hem çalışılan kuruluşun ilerlemesini aynı zamanda sorumlu olduğu alanın ve çalışanların idaresini sağlarlar.

 

Devlet Dairelerinde Denetleyici ve Uzmanlık 

Bir çok bakanlık ve bakanlıklara bağlı devlet dairesi, türlü alanlarda denetleyicilere ve uzmanlara ihtiyaç duyarlar. Bu uzmanların pek çoğu, endüstri mühendisliği mezunları arasından seçilir. Çünkü endüstri mühendisleri, aldıkları eğitim ve dersler ile bu tarz görevlere kolay uyum sağlarlar ve konuya daha iyi hakim olurlar. Bu kapsamda hazırlanan bir takım sınavlara da giren mühendisler, kazandıkları taktirde bakanlık bünyelerine dahil olurlar. Sonrasında da görev verilen denetleyicilikleri yapmak üzere kurumlara gönderilirler.

İş Güvenliği Uzmanlığı

 Türkiyede son senelerde popüler hale gelen iş güvenliği uzmanlığı, endüstri mühendisliği mezunları için de bir fırsattır. Bu sıfatı kazanan mühendisler, iş güvenliği ve işçi sağlığı alanında uzman olarak da çalışabilirler. Bu noktada işletmenin ve çalışanların sağlıklı koşullarda aktif olabilemelerini sağlamaya çalışan uzmanlar, türlü yönetmeliklere bağlı olarak çalışırlar.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Elektrik mühendisliği mezunları ne iş yapar? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?