Pilates malzemeleri nelerdir?

Pilates bantları çoğunlukla lateksten yapılmaktadır değişik sertliklerde bantlar mevcuttur. Bu bantların sertlik dereceleri direnç se...

 

Pilates, esneklik ve dayanıklılık gibi beden ve zihin koordinasyonunu sağlamaya yarayan egzersizler bütünüdür. Her yaştan insan pratik olarak pilates yapabilir. Pilates egzersizleri türlü pilates malzemelerinin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.

Pilates Bandı

Pilates bantları çoğunlukla lateksten yapılmaktadır değişik sertliklerde bantlar mevcuttur. Bu bantların sertlik dereceleri direnç seviyelerini göstermektedir. Pilates bantlarını kullanma güç arttırıcı antrenmanlarda ağırlık çalışmayla benzer yararlar sağlamaktadır. Bütün vücut kas guruplarını çalıştırmada ve esnekliği arttırmada gayet etkilidir. Bu bantlar hem ayakta aynı zamanda yatış pozisyonundaki egzersizlerde kullanılmaktadır.

Pilatesten azami faydayı sağlamak için pilates egzersizleri doğru şekilde yapılmalıdır. Pilates yapmak için öncelikle kişinin yönlendirilmeye ihtiyacı vardır. Kişi bir pilates kursuna katılmıyorsa piyasada bulunan pilatesin nasıl yapıldığını anlatan bir dizi kitap ya da görsel materyallerden yararlanabilir. Bu materyaller başlangıç düzeyinden en ileri seviyeye kadar pilatesin nasıl yapılacağına dair açıklamalar içerir.

Pilates Topu

Pilates topu, en bilinen kullanılan pilates malzemesidir. Denge, duruş ve koordinasyon sağlayan bir dizi egzersiz pilates topu ile gerçekleştirilir. Pilates topu, pilates egzersizleri dışında da çok amaçla kullanılır. Mesela yoga, aerobik, jimnastik ve fitness yaparken bu top kullanılabilmektedir. Pilates topu egzersizleri karın kaslarını çalıştırmada da gayet etkilidir.

 

Pilates Çemberi

Son olarak pilates egzersizleri, sıkı ve ince görünmenizi, daha sağlam ve güçlü olmanızı sağlamakla beraber metabolizmanızın çalışma hızını da arttıracağından kilo vermenize de yardım eden olabilecektir.

Diğer bir pilates malzemesi pilates çemberidir. Pilates çemberi ile yapılmış olan egzersizler ana kas guruplarını çalıştırır. Pilates çemberi ile bütün kas gurupları çalıştırılabildiği gibi bu çember ile yapılmış olan egzersizlerin asıl gayesi kol, göğüs, karın, kalça ve bacak bölgelerindeki kasları çalıştırmak ve sıkılaştırmaktır.

Pilates Matı

Pilates egzersizlerinin çoğu pilates matı üstünde yapılmaktadır. İnsanların bazısı pilates matı yerine havlu veya minder gibi malzemeleri kullansalar da pilates matları kaymama özelliğinden ötürü daha sağlıklı ve güvenli olabilecektir. Pilates egzersizlerinin doğru halde yapılmış olması egzersizden bekleniyor olan etkiyi en iyi biçimde göstereceğinden pilates matları tercih edilmelidir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Kaslanmak için öneriler adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?