Gazlı içeceklerin zararları

Gıda sanayisinin kimselerin şekerli ürünlere olan zaafını keşfetmesinden bu yana ciddi bir atılım gerçekleştiren gazlı içecek üretimi...

 

Gıda sanayisinin kimselerin şekerli ürünlere olan zaafını keşfetmesinden bu yana ciddi bir atılım gerçekleştiren gazlı içecek üretimi her geçen gün artmaktadır. Çalışırken, evinize misafir geldiği zaman yahut haziran ve ağustos ayları arasında sürekli tükettiğimiz bu gazlı içeceklerin zararları nelerdir peki?

Kalp Rahatsızlıkları: Gazlı içeceklerde kullanılan diğer madde ise fruktozlu mısır şurubudur. Bu maddenin kalp hastalıkları ve diyabete neden olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Diş Rahatsızlıkları: Gazlı içeceklerin içerisinde yer alan yoğun asit genellikle diş minesine zarar vermektedir. Diş minesinin görevini yerine getirememesi sonunda ise oluşan çürükler dişin özüne kadar ilerlemekte ve diş ölünme neden olabilir. Bu rahatsızlıkların hemen tedavi edilmemesi durumu diş ve diş eti apsesine yol açabilmektedir.

Üreme Rahatsızlıkları: Gazlı içeceklerinin şişelenmesinde kullanılan materyaller büyük oranda BPA maddesi içermektedir. Bu maddenin insan ile teması ergen ergenlik veyahut üreme sıkıntılarına yol açabilmektedir.

Osteoporoz: İçecekler içindeki fosforik asit ve yüksek miktarda fosfat uzun bir zaman sonra osteoporoz riskini arttırmaktadır. Bunun sonunda kemik kırılmaları yaşanabilir. Fosfor idrarla dışarı atılırken, vücudunuza gereken kalsiyumda onunla beraber vücudumuzdan atılmaktadır.

Astım: Gazlı içeceklerin raf ömrünü uzatmak adına sodyum benzoat adında bir madde kullanılır. Bu madde vücudunuzda potasyumun kullanılabilirliğini azaltan bir maddedir. Yapılmış olan test sonuçları potasyumun kullanılabilirliğinin azalması sonrası insan vücudunun egzama, astım ve kurdeşen gibi tepkiler verebildiğini kanıtlamıştır.

 

Kafein: Yükse ölçüde alınması çocuklarda adrenal tükenmeye neden olabilir. 

Böbrek Rahatsızlıkları: Gazlı içeceklerde yer bulan fosforik asit uzun bir zaman sonra böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu asit böbrek taşı oluşumuna neden olabilir.

Aşırı Şeker Yüklemesi: İçeceklerin kullanılmasından 20 dk sonra kan şekeri azami seviyeye gelir ve vücutta insülün patlaması gerçekleşir. Karaciğer fazla şekeri yağa dönüştürürken, 40 dakika ardından kafein hazmı tamamlanır. Gözbebeklerinde büyüme ve kan basıncının artması en sonunda karaciğer vücudumuza daha çok şeker pompalar. Beyninizin adenozin alıcıları tıkanır ve rehavet ortadan kalkar. 45 dakika sonra dopamin üretimi artar.

Obezite: Tüketilen her gazlı içecek yapılmış olan test sonuçlarına göre kişinin obezite olma riskini 1.6 kez artırmaktadır. Ek olarak obeziteye bağlı olarak kalp damar rahatsızlıkları, meme ve bağırsak kanseri ve safrakesesi rahatsızlıklarının yaşanma riski de artmaktadır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Türk kahvesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?