Hint yağı cilde nasıl sürülür?

Cildin problemli olduğunu düşündüğünüz bölüme bir parça pamuk vasıtasıyla masaj yaparak sürdükten sonra, 1-2 saat beklemesini sağlama...

 

Hint yağı bitkisinin (Ricinus communis) ana vatanı Afrika ve Hindistan'dır. Bu bitkinin tohumlarından çıkartılan sarı renkli sıvı ise Hint yağıdır. Hazmetmesi zor olduğundan ötürü yemeklik yağ olarak tercih edilmez. Bulundurduğu doymamış yağ asidi hasebiyle pek çok hastalığa gelir. Bu özelliğinin yanında ek olarak sabun ve mürekkep yaparken kullanılmış olduğu gibi, motor yağı olarak da kullanlır. Türkiye'de 'kene otu' olarak tanınır. 

Nasıl Kullanılır?

Cildin problemli olduğunu düşündüğünüz bölüme bir parça pamuk vasıtasıyla masaj yaparak sürdükten sonra, 1-2 saat beklemesini sağlamalısınız. Daha sonrasında cildi yağdan arındırarak temizlemelisiniz. Şikayetinizin devam ettiği her gün düzenli şekilde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Eğer yalnızca bakım amacıyla kullanacak olursanız, zeytinyağı ile kullanmanız daha faydalı olabilecektir.

Ciltteki faydalarının yanında, migren, sinüzit, adet sancıları, saç ve kirpiklerin yoğunlaşması, kas ve eklem ağrıları, saçkıran tedavisi ve kabızlık, yararlı olduğu diğer başlıklardır. Ek olarak içerisindeki E vitamini vesilesiyle tırnak bakımında da tercih edilir.

Cilde Faydaları Nelerdir?

Hamilelik sonrası veyahut aşırı kilo alımı nedeniyle oluşan çatlaklar için, eğer üstünden çok zaman geçmemişse bu bölgeler üstünde kullanılabilmektedir. Düzenli kullanıldığı zaman çatlakların kapatılmasında pozitif sonuçlar verebilir.

 

Hint yağı cilde temas ettiği andan başlayarak, cildin nemlenmesine ve yumuşamasını sağlamaktadır. Bu nedenden dolayı göz çevresi veyahut yüz hatlarındaki kırışıklıkların giderilmesinde büyük etkilemektedir sağlayabilir. Çizgilerin yumuşamasını sağlayarak zaman geçtikçe keskin hatların kaybolmasına yardım etmektedir. Ciltteki kuruluğu en aza indirmek için birebirdir. Lakin yoğun kullanımında gözeneklerin kapanmasına neden olduğundan ötürü, yeterli seviyede kullanılmalıdır.

Bilhassa ergenlikte karşılaşılan sivilceler için, sahip olduğu asitle aknelerin oluşumuna neden olan bakterileri yok edebilir. Derinin altına inerek bu bakterilerin oluşmasını önlemektedir.

Yağ asitlerinin diğer bir faydası da yaralar üstündeki iyileştirici etkisidir. Bu etki uzun sürse de, yaraya temas ettiğinde yeni dokuların çıkmasını sağlayarak oluşan yarayı iyileştirir ve doku sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır.

Cildimizde leke oluşumunu önleme özelliği vardır. Sahip olduğu Omega 3 vesilesiyle lekler üstünde etkili olduğu gibi cilde esneklik kazandırdığı da söylenilebilir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Et benleri nasıl geçer? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?