Tırnak batığı neden olur?

Peki tırnak batığının sebepleri nelerdir?...

 

Tırnak batığı, sürekli karşılaşılan bir tırnak hastalığıdır. Tedavi edilmediği hallerde kötü sonuçlar doğurabilir. Tırnak batığı kişiye acı vermektedir ve günlük hareketlerini kısıtlar. Ayakkabı giymek, yürümek, koşmak ayak batığı olan kimseler için işkenceye dönüşür. 

Peki tırnak batığının sebepleri nelerdir?

Tırnak batığı tedavisi için tırnağın çekilmesi gerekmemektedir. Bu yol genel olarak işe yaramaz ve yeni gelen tırnakta da batmalar görülmektedir 

Tırnak batmalarını engellemek için tırnaklar yuvarlak şekilde değil, küt olarak kesilmelidir. Ayaklar havasız bırakılmamalı ve düzenli şekilde bakımları yapılmalıdır. Kış mevsiminin etkili olduğu aylarda oje sürülerek havasız kalan ayak tırnaklarında mantar oluşumu gerçekleşebilir. Bu da tırnağın yapısını bozarak batıklara neden olabilmektedir 

Ağır tırnak batıklarında kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır. Doktorun önerdiği tedavi yöntemi eksiksiz halde uygulanmalıdır. Apseli batıklarda bilhassa antibiyotik ve merhem tedavisi uygulanmaktadır. Tekrarlayan batıklarda ise, telle tırnağı tırnak yatağından hafifçe kaldırma işlemi uygulanmaktadır. Bu vesileyle tırnağın ete batması engellenir. 

Mantar enfeksiyonu.

Hamilelik zamanında şişen ve yapısı bozulmuş olan ayak.

Tırnakların derinden ve hatalı şekilde kesilmesi.

Ayağa gelen darbeler.

Sivri burun gibi yanlış ayakkabı seçimi.

 

Ayak numarasına münasip olmayan ayakkabı tercihi.

Aşırı kilo.

Tırnak batığı olan kişiler bu konuyu ciddiye almalı ve bir uzmana danışmalıdırlar. Hafif tırnak batıkları evde çıkartılmaya çalışılmamalı, uzman tarafından düzenli pedikür yolu ile çıkartılmalıdır. Aksi durumda batıklar daha da kötü duruma gelerek tedavisi zorlaşacaktır. 

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Beyin yorgunluğu nasıl geçer? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?