Menopoz yaşı nasıl hesaplanır?

Menopoz yaşı için çokca kişinin aklına 40’lı yaşların sonu akıllara gelse de 35 yaşından başlayarak de menopoza girilebilir. 35 yaşın...

 

Menopoz, adet döngülerinin bitmesiyle birlikte üreme yeteneğinin sona ermesini ifade eden doğal süreçtir. Bir neden olmaksızın, asgari 1 sene süreyle adet kanamasının olmamasına menopoz denilir. Menopoza beraber yumurtalıklar işlevini kaybeder, östrojen gibi kadınlık hormonları düşer ve doğurganlık yeteneği kalıcı olarak sona erer.

Menopoz yaşı için çokca kişinin aklına 40’lı yaşların sonu akıllara gelse de 35 yaşından başlayarak de menopoza girilebilir. 35 yaşından önce başlayan menopoz erken menopoz olarak değerlendirilir. Türkiyede takriben menopoza girme yaşı ise 46’dır.

Menopoz yaşında en belirleyici faktör genetik özelliklerdir. Örnek verirsek annesinde erken menopoz hikayesi olan bir kadının, benzer biçimde erken menopoza girme riski yüksektir. Genetik özelliklerin yanında ek olarak kromozom bozukluklarından kaynaklanan hastalıklar, cerrahi yöntemler (yumurtalıkların alınması) ve kanser tedavisinde uygulanan radyoterapi ve kemoterapi gibi işlemler de menopoza girmeye neden olabilir.

Menopoz sürecinin en ehemmiyetli belirtisi düzensizleşen adet kanamalarıdır. Hormonsal değişimle birlikte başlayan düzensizleşen kanamaları, bilhassa yüz ve boyun bölgesini saran ani ateş basmaları, ruh durumunda farklılık, vajinada kuruluk, saç ve cilt sorunları, kemik erimesi, kilo artışı ve uyku düzeninde bozulmalar takip eder.

Menopoz yaşı nasıl hesaplanır?

 

Menopoza girme yaşını kesin olarak belirleyen bir yöntem bulunmasa da takriben tarihleri belirlemek için türlü tıp merkezlerinde bazı testler yapılabiliyor. Daha fazla, çocuk sahibi olmayı ertelemiş ve üreme yeteneğinin ne kadar süreceği endişesini taşıyan kadınlar tarafından yaptırılan bu testlerde ultrason ve hormon analizi yöntemleri kullanılıyor. Bu testlerde AMH hormonu analizleri ve küçük yumurta sayımıyla, kadının menopoza girme yaşı yaklaşık hesaplanabiliyor. Ultrason ile yapılmış olan küçük yumurta sayımı için en ideal tarihler adetin ilk günleridir. Yumurta sayımı ile kadının yumurta rezervi ölçülebilse de bu sayım menopoz sürecine ne zaman girileceği hakkında kesin bir bilgi vermez. Bu halde AHM analizinden yararlanılır. AHM analizi sonra menopoz yaşı takriben 1 senelik yanılma payıyla belirlenebilir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Hepatit a nasıl tedavi edilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?