Havuç buzdolabında nasıl saklanır?

Maydanozgiller ailesinin üyesi olan havuç bir kış sebzedir. Ana vatanı Anadolu'dur. C vitamini bakımından zengin besinlerden olan hav...

 

Maydanozgiller ailesinin üyesi olan havuç bir kış sebzedir. Ana vatanı Anadolu'dur. C vitamini bakımından zengin besinlerden olan havuç yemek, salata, çorba, tatlı, kek başta olmak üzere çokca biçimde tüketilir. Mevsimi dışında havuç tüketmenin yolu donduruculardan geçmektedir. Havuç eğer münasip şartlar sağlanıp dondurucuda saklanırsa uzun zaman besin değerini koruyarak muhafaza edilir. 

Havuçları dondurucuya yerleştirmeden önce üstüne ambalaj tarihi yazılması gerekmektedir. Böylelikle ne zaman yapıldığı kaydedilmiş olur. Dondurucuda havuçların saklanma süresi 12 aydır. 

Seçilen havuçlar dondurucuya atılmadan önce yıkanır. Eğer havuç kirli ve topraklı ise sebze fırçası yardımıyla temizlenmesi kolaylık oluşturmaktadır 

Yıkanan havuçların kabukları soyulur. Soyulan havuç yuvarlak bir şekilde orta büyüklükte doğranır. Küçük boy havuçların doğranmasına gerek yoktur. 

Dondurucudan çıkarılan havuç çözülmesi beklenmeden direkt yemeklere katılır. Havuç dondurucudan çıkarıldıktan sonra tekrar dondurucuya kaldırılmaz. Kısa bir zaman içinde tüketilmesi gerekmektedir.

Dodurucuya havuç atmadan önce dikkatli olunacak ilk nokta sebzenin seçimidir. Dondurucuda saklamak için en ideal havuç orta boylu olanlardır. Ek olarak taze olması ve çürüğünün olmaması da hayli önemlidir.

Dondurucuya havuçlar atılmadan önce şoklama işlemi yapılmaktadır. Bunu yapmak için tencereye su doldurulur. Kaynayan suya havuçlar atılır. Eğer tencere havuçların tamamını almaya münasip değilse parça parça kaynatılır. Dilimlenmiş havuçlar için 3 dakika, tüm haldeki küçük havuçlar için ise 5 dk süre ile kaynar suda bekletilmesi yeterli olur. Kaynar sudan çıkan havuçlar daha sonrasında buzlu suya bırakılır. Bu biçimde bir zaman bekletilerek şoklama işlemi tamamlanır. Şoklanan havuçlar suyunu süzmeye bırakılır. 

 

Suyu tam olarak süzülen havuçlar bir defa pişirilecek ölçüde buzdolabı poşetlerine veyahut saklama kaplarına doldurulur. Saklama işleminde cam kaplar tercih edilmemelidir. Ağzı hiç hava almayacak şekilde sıkıca kapatılır. Saklama kabında yahut poşette bir nebze boş alan bırakılması önemlidir. Çünkü donan havuçlar genişler. 

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Yulaf nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?