Haşhaş nasıl saklanır?

Gelincikgiller ailesinden gelen haşhaş turuncu renkli iri çiçeklere sahip kısa boylu bir bitki çeşididir. Kullanım alanları; çörekler...

 

Gelincikgiller ailesinden gelen haşhaş turuncu renkli iri çiçeklere sahip kısa boylu bir bitki çeşididir. Kullanım alanları; çörekler ve şerbetli tatlılardır. Bilhassa kurutulmuş tohum şekilnde kullanılmaktadır. Haşhaş tohumlarını evde uzun zaman muhafaza edebilmek için birkaç püf noktasını bilmek gerekmektedir.

Haşhaş nemden uzak tutulmalıdır. Haşhaş tohumları nemi kısa bir zaman içerisinde içine çekme özelliğine sahiptir. Bu biçimde çok fazla dayanmaz ve tüketilmediği halde yapısı bozulur. Bunun yüzünden haşhaşı rutubetli, hiç güneş ışığı almayan ve nemli ortamlarda saklamamak gerekmektedir. Sıvı yiyeceklerle yakın mesafede saklamamak da alınabilecek önlemler arasındadır.

Haşhaş tohumarının soğuk bir ortamda muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunu yapmak için evdeki en ideal ve soğuk alan buzdolabıdır. Cam kavanoz içinde ve buzdolabı içerisinde saklanan haşhaş uzun zaman taze olarak tüketilebilmektedir.

Çoğu baharat için olmazsa olmaz saklama kurallarından biri de saklama kabının cam olmasıdır. Bu kural haşhaş için de geçerlidir. Haşhaş tohumlarının taze ve bakteriden uzak olarak saklanması için cam kavanoz şarttır. Haşhaşı hava almayan, vakumlu bir kapakla cam bir kapta muhafaza etmek saklama süresini nerdeyse iki katına çıkartır. 

Haşhaşın hava alması da hayli önemlidir. Hava almayan haşhaş tohumları çok hızlı bakteri üretir. O nedenden dolayı haşhaşı uzun bir zaman sonra saklarken arada bir saklama kabının kapağını açıp bir zaman havalandırmakta yarar vardır.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Pancar nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?