Hamileyken araba kullanmak sakıncalı mı?

Anne adayı doktordan araç kullanımı ile bir problem olmadığını öğrendiğinde kolayca araç kullanabilir. Ama hamilelik döneminde araç k...

 

Anne adaylarının gebelik döneminde hem kendi, aynı zamanda bebeklerinin sağlıkları için daha dikkati açık olmaları gerekmektedir. Böyle anlarda anne adaylarının beslenme ve egzersizlerin yanında günlük yaşamdaki çoğu alışkanlıklarında da değişikliklere gitmeleri gerekebilir. Anne adaylarının hamilelik zamanlarında dikkat etmeleri gerekli olan noktalardan birisi de araç kullanımıdır. Çokca anne adayı gebelikte araç kullanımının bebeklerine zarar verebileceğini düşünerek bundan kaçınmaktadırlar. Peki, araç kullanımı acaba anne adaylarını ne halde etkilemektedir?

Hamilelikte Araç Kullanımı Sakıncalı mıdır?

Anne adayı doktordan araç kullanımı ile bir problem olmadığını öğrendiğinde kolayca araç kullanabilir. Ama hamilelik döneminde araç kullanımı ile ilgili dikkatli olunması gerekli olan en ehemmiyetli nokta, zorunlu haller dışında gebeliğin 30. haftasından sonra araç kullanılmamasıdır. Çünkü bu dönemden sonra hamilelerde ani şeker düşmeleri ve ani tansiyon düşüklükleri yaşanarak araç kullanımında tehlikeli haller meydana gelebilir. Ek olarak gebeliğin bu safhasında anne adaylarındaki dikkat dağınıklıkları ve konsantrasyon eksiklikleri de daha çok olduğundan araç kullanmaları münasip değildir.

Bu önlemlerin yanında eğer anne adayı araç kullanımı sırasında strese giriyor ve kendisini çok kasıyorsa, bu halde anne olacak kadının stresten uzak durmak ve hamilelik ağrılarının yanında kas ağrıları yaşamamak için hamile iken olabildiği kadar araç kullanımından kaçınması gerekmektedir.

 

Hamilelik zamanında araç kullanımında en fazla dikkatli olunması gerekli olan nokta ise emniyet kemeri kullanımıdır. Belirginleşen karından ötürü anne adayları rahatsızlık yaşamamak için emniyet kemeri kullanmama yoluna muhakkak gitmemelidirler. Hamilelik döneminde emniyet kemeri kullanımında, kemerin beli saran bölümünün göbeğin alt bölümünden geçirilmesine; vücudumuzu çapraz halde saran kısmın ise göbeğin üstünden değil de üst bölümünden geçirilmesine dikkatli olunması gerekir. Bu biçimde ani bir yavaşlama da veya kaza anında emniyet kemerinin halime kadının karnındaki bebeğe zarar verme ihtimali en düşük seviyeye indirilmiş olur.

Normal koşullarda gebelik döneminde anneliğe hazırlanan kadının araç kullanmasında bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ama Anne adaylarının her şeyden önce araç kullanmadan önce kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekir. Bazı özel hallerde anne olacak kadının araç kullanması sakıncalı olabileceği için bu hale dikkatli olunması gerekmektedir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Bebekler gündüz nasıl uyutulur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?