Azerbaycan'ın iklimi nasıldır?

Nahcivan bölümü hayli kuraktır. Bölüm karasal iklimin tesiri altındadır. Bu etki yüksekliğin 700-1.000 metre arasında değiştiği kısım...

 

Kafkasya'nın güneyinde yer bulan en büyük devlet olan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'dür. Azerbaycan Avrupa ve Asya kıtalarının arasında konumlanmıştır. Sınır komşuları Türkiye, Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran olan ülkenin doğusunda Hazar Denizi'ne kıyısı vardır. 

Nahcivan bölümü hayli kuraktır. Bölüm karasal iklimin tesiri altındadır. Bu etki yüksekliğin 700-1.000 metre arasında değiştiği kısımlarda daha çok hissedilir. Ülkede yüksekliğin 3.000 metreyi aştığı kesimler ise tundura iklimi tesiri altındadır. O bölümlerde kış ayları karın yerde kalma süresi takriben dört aydır. 

Ülkenin hayli kurak olan doğu ve orta kesimleri astropikal iklimin tesiri altındadır. Bu bölümlerde kış ayları ılık geçmektedir. Kış mevsimi süresi ise yaklaşık beş aydır. Yaz aylarını sıcak geçtiği bölümde takriben sıcaklık değerleri 27 derece olarak hesaplanır. Bölümde yaşanan azami sıcaklık değeri ise 43 derece olarak kaydedilmiştir. 

Azerbaycan seyahati için en ideal dönemler Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Bu aylarda ülke genelinde hava koşulları gezmek için en ideal haldedir. Başkent Bakü Hazar Denizi'nin batısında yer bulur. Şehirde yaz ayları serin kış ayları ise hayli soğuk geçmektedir. Rüzgarın her daim etkili olduğu kente gitmek için en ideal dönem ise mayıs, eylül ve ekim aylarıdır. 

Azerbaycan'ın güneydoğu bölümünde de astropikal iklimin etkisi vardır. Ama bu bölümde hava koşulları nemlidir. Bölümde yaz ayları hayli soğuk geçmektedir. Ülkenin azami yağış alan bölümü olan güneydoğuda takriben yağış miktarı 1.300 mm olarak hesaplanır. Azami yağış olayları haziran ve temmuz ve ağustos aylarında görülmektedir 

 

Azerbaycan genelinde ılıman iklim hüküm sürse de iklim özellikleri coğrafi yapıya bağlı olarak bölümsel farklılıklar göstermektedir. Ülke genelinde kış ayları sıcaklık değerleri ortalaması 10 derece olarak hesaplanır. Ülkede iklime tesir eden temel faktör yükseltidir. Hazar Denizi'nin iç kısımlarında yer bulan yüksek dağlarda hayli sert bir iklim yaşanır. Bölümde yaz ayları serin geçerken kış şartları hayli soğuktur. Ülkenin ovalık kesimleri ise kışları serin ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak geçmektedir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Letonya'nın iklimi nasıldır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?