Tutkal elden nasıl çıkar?

Ele tutkalın bulaşmaması için eldiven gibi koruyucu malzemeler kullanılabilmektedir. Yağ oranı yüksek bir nemlendiriciyle tutkalın el...

 

Evde yapılmış olan çoğu tamirat işi, okullardaki el becerisi ve yaratıcılık eğitimleri, çocukların oyun malzemeleri bilhassa tutkalla yapılmakta ve doğal olarak elle teması mümkün olur. Eldeki tutkaldan kurtulmanın bir kaç kolay yöntemi vardır.

Ele tutkalın bulaşmaması için eldiven gibi koruyucu malzemeler kullanılabilmektedir. Yağ oranı yüksek bir nemlendiriciyle tutkalın ele yapışmadan kolay bir biçimde silinmesini sağlayabilirsiniz. Yağ oranı fazla olan nemlendiriciler yerine doğal nemlendirici olan zeytinyağını da tutkalı kullanmadan önce bütün elinize uygulayabilirsiniz. Zeytinyağı kullanılmış olduğu zaman tutkalın yapışma ihtimali sıfıra yakındır ve basit bir peçete ile kolaylıkla silinerek geçebilir.

Tutkal kullanmadan önce ele yapışmaması için bir önlem alınmamışsa tutkal yapıştıktan sonra temizlemek de sanıldığı kadar zor değildir. Tutkalı temizlemek için önce yumuşatmak gerekmektedir. Bunu yapmak için sıcak suyu elin sığacağı kadar küçük kaba doldurup içinde bir zaman tutkalın yapıştığı bölgeyi bekletmek gerekmektedir. Suyun içine bir nebze zeytinyağı damlatılarak yumuşatma işlemi hızlandırılabilir. yumuşatma işleminin sonrasında çoğu ev tipi tutkal biraz katı sabun vasıtasıyla ovalanarak çıkar. Lakin; ahşap tutkalları bu şeklide hemen çıkmaz. Bunu yapmak için mutfak fayansları ve beyaz eşya temizlemek için kullanılan krem temizleyici malzemeleriyle tutkallı kısmı hafifçe ovalamak gerekmektedir. Bu işlem çok fazla uzatılmamalıdır. Krem temizleyici cilde göre üretilmediği için yan etki gösterip tahriş edebilir. El çabukluğuyla temizleme işlemi yapılarak tutkaldan kurtulabilirsiniz.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Huş ve meşe mobilyalar nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?