Greyfurt nasıl bir ağaçtır?

Türkiye'de hassaten Akdeniz ve Ege bölümlerinde greyfurt yetişmektedir. Sonbaharda olgunlaşan greyfurt üretiminde toplam ağaç sayısı ...

 

Altıntop ağacı olarak da bilinen greyfurt meyvesinin anayurdunun Karayipler Denizi’ndeki Jamaika Adası olduğu söylenmektedir. Oradan 17. yüzyılda, dünyanın sıcak kısımlarına getirilmiştir. 4 ile 6 metre boylarında olan altıntop ağacının, derinlere inen sağlam kökleri vardır. Gövdesi dik ve düzdür. Dallarında, koyu yeşil renkli sert, parlak ve pürüzsüz olan iri yaprakları vardır. Ayırca yaprakları hayli sıktır. İlkbahar geldiği zaman beyaz renkli, güzel kokulu salkımlar durumunda iri çiçekleri ile doğayı süsler. Olgunlaşma dönemini sonbaharda göstermektedir. Portakaldan iri, alt ve üstten basık yuvarlak biçimlidir. Sarı, kırmızı veya pembe renkli olmak üzere değişik türleri vardır 

Türkiye'de greyfurt üretimi 

Türkiye'de hassaten Akdeniz ve Ege bölümlerinde greyfurt yetişmektedir. Sonbaharda olgunlaşan greyfurt üretiminde toplam ağaç sayısı yönünden ilk sırayı Adana ili almaktadır. Üretim açısından ise ilk üç sırayı Adana, Hatay ve Mersin illeri almaktadır.

Yetişme koşulları

En verimli olarak bol humuslu, derin, kumlu-tınlı, tınlı veya killi-tınlı topraklarda yetişmektedir. Derine inen kökleri nedeniyle köklere gidecek oksijen gereksinimi fazla olacağından bu sayılan hafif toprak türlerinde  yetiştirilmelidir. Taban suyunu, toprak yüzeyinin 1,5 m altında olmasını ister. Bu şartlar yoksa, toprakta drenaj yapılmış olması gerekmektedir. Altıntop yani greyfurt ağacı, toprağın kireç oranına karşı duyarlıdır. En ideal pH derecesi ise 5,5 veyahut 6 olmalıdır. 

 

Bütün turunçgiller gibi, greyfurt sıcak ortamlarda yetişen bir ağaçtır. Yetiştirildiği yerlerde sıcaklıkların -2 veyahut -3 derecenin altına düşmemesi gerekmektedir. -9 yahut -10 derecenin altında düşerse ağaç donabilir. Yetişemediği azami sıcaklık derecesi ise 45 derece ve üstünde olan sıcaklıklardır. Ağacın gelişimi 12 ile 13 derecede başlar. 25– 31 derecede ise en hızlı gelişimini göstermektedir. 37– 39 derecede ağacın gelişmesi durur. Meyve vermesi için en ideal sıcaklık 21 derecedir. Sıcak ve soğuk rüzgârlardan negatif etkilenir. Bunu yapmak için greyfurtu güçlü rüzgarlardan korumak amacı ile rüzgâr kıranlar kurulmalıdır. Havanın nispi nem oranından etkilenen ağaç, düşük nem oranındaki ortamlarda, gelişimi ve meyve verimi açısından kötü yönde etkilenir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Servi nasıl bir ağaçtır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?