Burundaki gözenekler nasıl kapanır?

Gözenekler yağ bezinin deriye açıldığı küçük kanallardır. Yağ bezlerinin ürettiği yağ salgısı bir biçimde deriye boşaltılmalıdır. Bu ...

 

Cildi yağlı bir yapıya sahip olan insanların nerdeyse hepsinde bu problem gözlenebilir. Özel olarak yakından bakıldığı zaman rahatsız edici görünüm oluşturduğundan şikayet edilen cilt sorunlarının başında gelir. Geniş gözenekler özel olarak kadınların daha fazla yakındığı bir konudur. 

Gözenekler Nasıl ve Neden Olur?

Gözenekler yağ bezinin deriye açıldığı küçük kanallardır. Yağ bezlerinin ürettiği yağ salgısı bir biçimde deriye boşaltılmalıdır. Bu bezlerin en yoğun olduğu bölüm T kısmı olduğundan, problem en fazla bu bölümde görülür. Yağ salgısı hormonlara veya kullanılan bazı ilaç veyahut kremlere bağlı olarak daha çok salgılandığında, derideki kanalların içine fazla dökülmesi sonucu gözenekleri kapatır. Böylece siyah noktalar ortaya çıkar. Siyah noktalar da içleri boşaldıkça geniş gözeneklere neden olurlar. Yağ birikmesi ile oluşan geniş gözenekler, aşırı güneşlenme ile de oluşabilir. Çünkü güneşe maruz kalma aşırı terlemeye neden olacağından gözeneklerin gelişmesini sağlamaktadır. Benzer zamanda yaş ilerledikçe cildin elastikiyeti kaybolur ve bu da gözenekleri genişletir. Son olarak geniş gözenek oluşumunda yağlı ciltlerin kuru ciltlere göre daha elverişli bir yapıya sahip olduğunu söylemekte yarar vardır.

Geniş Gözenekler Nasıl Kapanır?

İlaçlı tedavi yöntemlerine başvurmadan önce evde kendiniz de gözeneklerinizi sıkılaştırmaya başlayabilirsiniz. Bu işleme sabah ve akşam cildinizi temiz tutarak başlayın. Oluşan siyah noktaların temizlenmesi ve oluşacak olanların engellenmesi için atılacak en büyük adım çokça su ile cildi temizlemektir. Bunu yaparken temizleme sütlerinden de yardım alabilirsiniz. Bunun peşi sıra 10-15 dakikalık buhar banyoları gözeneklerin açılması için yararlı olabilecektir. Cildiniz yağlı olsa bile temizleyince nemlendirici kullanmaktan kaçınmayın. Önemli olan cilt tipinize münasip nemlendiriciyi doğru belirlemektir. Ek olarak limon veyahut kahve içeren cilt maskelerini de tercih edebilirsiniz. Doğal yöntemlerin yanında ek olarak, gözenekleri kapatmak için A vitamini içeren ürünler yahut derinin soyulmasına yardım eden peelingler kullanılabilmektedir. Bu ürünler keratin oluşumunu hızlandırarak gözeneklerin daralmasına yardım eden olurlar. Dermatologlar tarafından tavsiye edilen diğer tedavi ise lazer tedavisidir. Bu tedavilerle ciltteki engebeli görünüm ortadan kalkar ve cilt gittikçe pürüzsüz bir hal alır. 

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Cilt sarkmaları nasıl düzeltilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?