Eriğin faydaları

Bunların haricinde eriğin; astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük, kronik akciğer problemleri, damar sertliği, mide...

 

Nerede ise herkes eriği sever. Eriği hem mevsiminde aynı zamanda kurutulmuş şekillerde tüketiriz. Ülkemizin iklim koşulları da erik yetiştirmeye hayli elverişlidir. Eriği kendimiz yediğimiz gibi, yurt dışına da ihraç ederiz. Peki bolca tükettiğimiz bu meyvenin yararları nelerdir peki?

C vitamini deposudur: 100 gram erik, günlük C vitamini ihtiyacının % 16 sını karşılar.

Demir kaynağıdır: Vücuda C vitamini takviyesi yaptığından anemi ve kırmızı kan hücrelerinin eksikliğini engellemeye yardımcıdır.

Kemikler için yararlıdır: Özellikle kuru erik, menopoz sonra kemik erimesinin önlenmesine yardım eder 

Kilo vermeye yardım eden olur: Kan şekerini dengeler, dengelenmiş kan şekeri ise kilo vermeyi kolaylaştırır.

Meme kanserine etkisi: Meme kanseri hücrelerinin büyümesine engel olarak, bu rahatsızlığı önlemeye yardımcı olmaktadır.

Antioksidan kaynağıdır: Güçlü bir antioksidan kaynağı olması, vücudumuzun kanserden ve kalp rahatsızlıklarından korunmasını sağlamaktadır 

Ağız sağlığına yararlıdır: Düzenli halde tüketilen erik; diş etlerini güçlendirir, dişleri temizler.

Kolestrolü dengeler: Erik tek başına kolestrolü engelleyemez ama, içerisinde bulunan C vitamini hasebiyle kolestrolu dengelemeye yardım etmektedir.

Kabızlığı önler: Lif bakımından gayet zengin bir meyve olduğundan ötürü sindirime yardımcı olmaktadır.

Görme problemlerini engeller: Hassaten 55 yaş ve üzerindekiler için düzenli tüketilen erik, görme problemlerini engellemeye yardımcı olmaktadır.

 

Erik çekirdekleri bağırsak solucanlarını düşürmekte etkili olmaktadır.

Bunların haricinde eriğin; astım, akciğer kanseri, soğuk algınlığı, öksürük, kronik akciğer problemleri, damar sertliği, mide gazı gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinmektedir. 

NOT

Beden ve ruh sağlığı için de çok yararı olan bu meyve, zihnimizi zinde tutarak günlük hayat içerisinde yardımcımız olabilecektir 

A, C, E, K vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, çinko, bakır, manganez, folat içerisinde bulunan vitamin ve minerallerdendir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Tırnak kırılması nasıl önlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?