Yoğurdun bozulduğu nasıl anlaşılır?

Sofraların vazgeçilmezi yoğurdun bozuk olduğunu anlamak için tadına bakmak yeterli olmaz. Diğer ifade ile ekşi yoğurt bozuk anlamını ...

 

Sütün mayalanmasıyla elde edilen yoğurt sofraların vazgeçilmeyen tatlarından biridir. Kimilerinin biraz mayhoş, kimilerinin tatlı sevdiği yoğurt sağlık koşullarına münasip, hijyenik olduğu sürece vücudumuzun en büyük destekçisidir. Bir sağlık problemi doğurmaması için tüketilen yoğurdun taze olması şarttır.

Yoğurdun bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

Sofraların vazgeçilmezi yoğurdun bozuk olduğunu anlamak için tadına bakmak yeterli olmaz. Diğer ifade ile ekşi yoğurt bozuk anlamını taşımaz. Yoğurdu tavsiye edilen sıcaklığın üstünde bekletirseniz tadında ekşime oluşur lakin bozulmaz. Yoğurdu tattığınızda ekşilik dışında alkollü ve keskin bir tat da alıyorsanız o zaman bir bozulmadan bahsedebiliriz. Tadarak anlamayı düşünüyor iseniz yalnızca kaşığın ucuyla tadın, daha çok tüketmemeye özenli olun.

Yoğurdu taze olarak saklayabilmek için depolama koşullarına uymak çok önemlidir.

Yoğurdun bozulduğunu anlamak için her şeyden önce rengine bakmak gerekmektedir. İlk rengi ile şimdiki rengi arasında bir değişim olduysa yoğurdunuzun bozulmaya başladığından söz edebiliriz.

Eğer yoğurdunuz hazır yoğurtsa ve çabucak bozulma gerçekleşmişse ambalajının iyi kapanmamasından kaynaklı hava almasıyla oluşur. Bunun dışında ambalaj hatasından kaynaklı değilse yoğurdunuzun bozulma sebebi uzun bir zaman bekleme olabilir. Eğer paket yoğurt kullanıyorsanız paketi açtıktan 2 ( iki ) gün sonra yoğurdu tüketmiş olmanız gerekmektedir.

Yoğurttaki hafif renk değişimi yeni başlamış bozulmanın ilk işaretidir. İlerleyen bozulmalarda ise yoğurdun üstünde küflenme başlar. İlerleyen dönemlerde bu küflenme yoğurdun bütün yüzeyini kaplar.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Reçelin küflenmesi nasıl önlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?