Büfe nasıl açılır?

Son senelerde büfecilik sektörü hızla gelişen ve büyüyen bir sektördür. Önceleri büfeler su, çikolata, tekel ürünleri gibi küçük ihti...

 

Son senelerde büfecilik sektörü hızla gelişen ve büyüyen bir sektördür. Önceleri büfeler su, çikolata, tekel ürünleri gibi küçük ihtiyaçların giderildiği bir yerdi. Artık büfeler hamburger, soğuk sandviç gibi gıda içerikli ürünlerde satmaya başladı. Peki bu büfeler nasıl açılıyor.

Büfe açmak için gereken olan bazı evrak işleri vardır. Bu evrak işlemleri için uğramanız gerekli olan kurumlar; Vergi dairesi, SGK (Bağkur), Belediye, Ticaret Odaları ve Esnaf Odaları ve muhasebeciye başvuru yapmanız gerekir  Buralardan gereken olan izin ve ruhsatı almanız gerekir.

Gıda ürünleri satıyorsanız, sağlık denetiminden kontrole gelinecektir. Büfenizin temiz ve hijyenik olmasına dikkatli olunuz.

Büfe açmak gibi bir amacınız var ise hepsinden önce halka vereceğiniz hizmetin detaylarını, sermaye planlarının detaylarını araştırmalısınız. İyi bir iş planı başarıyı da yanında getirmektedir. Büfecilik işine girmeden önce sektörü tanımanız önemlidir. Açacağınız büfede çeşitliliğe önem göstermelisiniz.

Büfede satabileceğiniz ürünler; tekel ürünleri, fast food, meyve suyu, şekerleme içerikli yiyecekler , alkollü ve alkolsüz içecekler, kuruyemiş, ambalajlı çerez ve gazete vb.

Açacak olduğunuz büfe merkezi bir noktada olmalıdır. İşlek bir cadde büfe açmak için ideal yerdir. Apartman altlarına büfe açmak yasaktır. Daha fazla açık alanlarda büfe yeri aramanız doğru olabilecektir. Satacak olduğunuz içerikler marketlerde bulunacağından ve ucuz satış yapma gibi bir imkanınız olmadığından büfeyi açmış olduğunuz yer önemlidir.

 

Büfe açmak için sermaye sahibi olmak gerekir. 5 bin TL sermayeye de büfe açabilirsiniz, 100 bin TL sermayeye de açabilirsiniz. Bu sizin büfeyi açmak için düşündüğünüz yere ve satmaya planladiğiniz ürünlere göre değişir. Mesela İstanbul’un en işlek caddesine açacağınız büfe, İstanbul’da ara sokakta açacağınız büfeden daha çok maliyetli olabilecektir. Büfe açmak için tahmini 30 – 40 bin TL arası bir sermaye sahibi olmanız gerekir.

Büfe açmak için bayilik anlaşması da yapabilirsiniz. Bayilikle anlaştığınız durumda açacak olduğunuz yeri kendileri dizayn etmektedirler. Aylık kazancınızdan kar payı istemektedirler. Bayilikler adları müşteri potansiyelinizi arttıracaktır.

Açacak olduğunuz büfe gıda ürünleri de satıyor ise iyi bir menü tasarlatmalısınız. Fast food, patates, soğuk sandviç içerikli bir menünüz olsun. Bunu yapmak için ek olarak dondurucu muhakkak bulundurun.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kimler konut kredisi kullanabilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?