Döviz yatırımının püf noktaları

Düşük bütçelerle döviz yatırımı yapacak kişiler kolaylıkla alınıp satılan para birimlerini tercih etmelidirler. Bir döviz bürosunda a...

 

Döviz yatırımı türkiyede çok tercih edilen bir yatırım çeşididir. Avrupa para birimi oluşmadan önce Alman Markı ve USD Doları popülerken, son yıllarda ise USD Dolar ve Euro en yoğun dolaşımda olan para birimleridir. Bu tercihin sebebi ekonomimizin dışa bağımlılığı ve yaşanan iktisadi krizlerdeki döviz fiyat değişimleridir. Bu neden ile döviz hareketleri ekonomimizin yönü hakkında bilgi vermektedir. Döviz kurlarının düşmesi ekonomimizin iyileşmesi tersi ise bir kriz göstergesi olarak algılanmaktadır.

Öncelikle birkaç kavram hakkında bilgilenelim

Düşük bütçelerle döviz yatırımı yapacak kişiler kolaylıkla alınıp satılan para birimlerini tercih etmelidirler. Bir döviz bürosunda ayrıca bir banka şubesinde Rus rublesi bulma olanağınız nerdeyse imkansızdır.

Döviz birikimlerinizi bankalarda vadeli döviz hesaplarında değerlendirebilirsiniz. Bu tür hesapların faiz oranları TL vadeli mevduat faiz oranlarına göre çok çok düşüktür. Bunun sebebi yatırdığınız para biriminin değerinde oluşacak artış ve azalışlardır. Yani vade sonuç kısmında hem faiz aynı zamanda kur farkı kazancınız olur. Eğer yatırım yaptığınız para birimi TL karşısında değer kaybederse yalnızca faiz oranı tutarında bir kazanç elde edersiniz.

Daha büyük bütçeli yatırımlar için arbitraj işlemleri, forward işlemleri, vadeli işlem ve opsiyon borsalarında diğer para birimleri ile de rahatlıkla işlem yapabilmek olasıdır.

Döviz yatırımı yapmak için şunlara dikkat etmelisiniz

Bir uyarı; eğer gelecekte başka bir para birimi cinsinden ödemeniz var ise veya bir alışverişiniz olacaksa o para biriminden yatırım yapmanız doğru yatırım olabilecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Genç girişimci destek kredisi nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?