Çamaşır makinesi nasıl temizlenir?

Bu kısımda deterjan ve yumuşatıcı tortuları zaman geçtikçe birikerek kirlenmeye neden olur. Küflenmeyle beraber karararak çok kötü gö...

 

İçinde sürekli bir biçimde yıkama işlemi gerçekleşen çamaşır makinelerini temizlemek çoğu kişinin aklına gelmez. Ama ıslak kalan parçalar bakterilerin üremesi için en ideal ortam olduğu gibi küflenmeye de neden olabilmektedir. Bununla beraber çamaşır makinelerinde su ve deterjandan kaynaklı tortu birikmesi ve iç aksamlarda kireçlenme oluşumu da ortaya çıkabilir.

Deterjan Haznesi Temizliği

Bu kısımda deterjan ve yumuşatıcı tortuları zaman geçtikçe birikerek kirlenmeye neden olur. Küflenmeyle beraber karararak çok kötü görünüm alır. Deterjan haznesi her şeyden önce temizlik için yerinden çıkartılmalı ve çeşmenin altında sünger yahut fırça kullanılarak tortulardan arındırılmalıdır. Eğer tortular çok sertleştiyse, deterjan gözü kaynar olmayan sıcak su içerisinde bekletilince yıkanabilir. Deterjan gözünün temizliğinde bulaşık deterjanı da kullanılabilmektedir. Eğer çıkmayan lekeler var ise hazne, sirke ve fırça kullanılarak temizlenebilir veyahut yüksek sıcaklıkta olmamak şartıyla bulaşık makinesinde de yıkanabilir. Ek olarak deterjan haznesinin yerleştirildiği kısım de kirlenmişse, ıslak bez veyahut sirkeli bez ile temizlenebilir.

Çamaşır Makinesinin Dış Temizliği

Çamaşır makinesinin dış temizliği nemli bez ile yapılabilmektedir. Zorlu lekeler ise bir nebze bulaşık deterjanı karıştırılmış ılık suyla yapılmış olması nihayetinde çıkacaktır. Bu temizlik esnasında bulaşık teli gibi maddeler kullanılmamalıdır. Aksi takdirde makinelerde rahatsız edici çizgiler oluşabilir.

 

Çamaşır makinesine zarar veren bu etkilemektedir makinenin kullanım ömrünü kısaltırken, ısıtıcıda meydana gelen kireçlenme de suyun daha zor ısınmasını sağlamaktadır. Bu da elektriğin fazla tüketilmesine neden olur. Bu sebeplerle çamaşır makinelerinin belli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir.

Körük Lastiği Temizliği

Çamaşırların yıkanmasının sonrasında körük lastiği çoğunlukla ıslak kalır ve bunun nihayetinde bu parçada tortu birikir. Küflenme ya da mantar oluşumu ortaya çıkabilir. Çamaşır makinesinin her çalışmasından sonra bu parça temizlenirse kirlenme problemi oluşmaz. Lakin bu çoğu zaman ihmal edilir. Eğer körük lastiğinde küflenme var ise her şeyden önce çamaşır suyu ile ıslatılmış bir bez ile silinmeli ve sonrasında durulanmalıdır. Devamındaysa makinenin deterjan gözüne beyaz sirke koyulup makinenin boş bir biçimde çalıştırılır. Böylelikle mantar ve küflerden kurtulmak mümkün hale gelir. Eğer bu parçadaki küfler temizlenemiyorsa yahut parça çürümeye başlamışsa yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Çamaşır Makinesinin İç Temizliği

Çamaşır makinelerindeki problemlerden birisi de kireç oluşumudur. Çamaşır makinelerinde oluşan kirecin çözülmesi için limon tuzu ve sirke kullanılabilmektedir. Bu maddelerden herhangi birisi çamaşır makinesinin deterjan kısmına doldurulur. Makine azami sıcaklık değerinde, pamukluların yıkandığı program seçilerek boşta çalıştırılır. Bunun yanı sıra sirke makinenin içine dökülüp, deterjan gözüne limon tuzu da koyulabilir. Bu biçimde makine içindeki kireçten kurtulur. Bunun yanında iç aksamı tümüyle hijyenik hale getirilmiş olur.

 
 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Tezgah nasıl temizlenir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?