Arsa yatırımının avantajları

Yalnızca İstanbul'da her sene yaklaşık doksan bin çift evleniyor. Bu halde göç gibi faktörleri bile saymazsak İstanbul'un senelik kon...

 

Hızla gelişen dünyamızda para kazanmak gittikçe zorlaşmakta ama elde olan parayı da yatırıma dönüştürme alternatifleri de bir o kadar çoğalmakta. Hepimiz, alnımızın teriyle kazandığımız ve dişimizden, tırnağımızdan arttırarak biriktirdiğimiz parayı doğru halde yatırıma çevirmeyi isteriz. Seçeneklerden biri de arsa yatırımı. Sizler için arsa yatırımının avantajları nelerdir araştırdık.

Yalnızca İstanbul'da her sene yaklaşık doksan bin çift evleniyor. Bu halde göç gibi faktörleri bile saymazsak İstanbul'un senelik konut ihtiyacı yüz bin etrafında. Peki bu konutlar nereye yapılıyor? Üstelik bu alanda yatırım yapanların kazancının banka faizi, altın yahut dövize göre daha fazla olacağı da gün gibi ortada. Fakat arsa yatırımı uzun vadeli ve kısa vadeli olmak üzere iki kısımda değerlendirilmeli. Kısa vadede yani çok fazla beklemeden kar elde etmek isteyenler yapılaşmanın yoğun olduğu bölümlerden alım yapmalı. Uzun bir zaman sonra ise alacağınız arsanın fiyatı da münasip olacağından uzunca bir zaman beklemeyi göze alan lakin çok çok fazla kazanabileceğini de bilenler için uygun olur.

Bilhassa Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana gibi metropollerde ve Anadolu'da hızla büyümekte olan şehirlerde arsa yatırımına gitmek çok mantıklı. Zira bu tarz yerler göçü durdurmak nerdeyse imkansız olduğundan ve bu vesileyle devamlı bir konut ihtiyacı doğacağından arsalar devamlı değer kazanacaktır. Ama her yatırım aracında olduğu gibi bu yatırım arcını tercih edeceklerin de dikkat edecekleri bazı önemli hususlar bulunmakta. Her arsa yatırım yapılacak nitelikleri taşımıyor olabilir. Her şeyden önce yatırım yapacağımız arsanın konumu, tapu kayıtları, tek kişiye ait veyahut hisseli olup olmadığı, belediyedeki kayıtlarındaki imar durumu, yatırımınızın uzun yahut kısa vadeli olması gibi haller göz önünde bulundurulmalıdır. Ek olarak bu işlerden anlayan bir uzmandan da yatırırım yapılacak arsa hakkında görüş almakta da yarar var. Tüm bunların yanında ek olarak ticari imarlı arsaların konut imarlı arsalara göre hem kısa vadede hem uzun bir zaman sonra daha fazla kazandıracağı da göz ardı edilmemelidir.

 
 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Birikim yapmanın yolları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?