20'li yaşlarda yatırım yapma yolları

Genellikle bu yaşlarda üniversite öğrencisi olan gençlerin ailelerinden aldıkları parayla ve/veya kurumlardan aldıkları  burslarla öğ...

 

Gelecek kaygısı genç  yaşlarda başlayan ve uzun zaman peşimizi bırakmayan bir sorundur. Her yaşın değişik sorunları olsa da gelecek kaygısı ortak bir durumdur. Gelecek kaygısını azaltmak için insanoğlu senelerdir değişik çözümler bulmaya çalışmıştır. Bilhassa 20’li yaşlarda bu kaygı en üst noktadadır. Çünkü hayatını idame ettirecek bir iş henüz bulunamamıştır. Bu kaygıyı azaltmak için gelecekle ilgili yatırımlara bu yaşlarda başlamak en iyi yoldur. Ama nasıl?

Genellikle bu yaşlarda üniversite öğrencisi olan gençlerin ailelerinden aldıkları parayla ve/veya kurumlardan aldıkları  burslarla öğrenim hayatlarını kendi başlarına idame ettirmeye çalıştıkları su götürmez bir gerçek. Kimileri part time (yarı zamanlı) işlerde çalışarak kendi bütçelerine katkı sağlamaya çalışırlar. Bu yaşlardaki gençlerin diğer bir kısmı da öğrenim hayatlarına devam etmedikleri veyahut edemedikleri için az da olsa kendi giderlerini karşılayabilecek oranda para kazanabilecekleri bir işte çalışırlar. Her iki halde da  ellerine geçen paranın küçük miktarıyla uzun bir zaman sonra getirisi olan yatırımlara yönelmeleri gelecek kaygısını olabildiği kadar azaltmaya yarar. Ama nasıl?

20’li yaşlarında yapmış olduğu çok para gerektirmeyen bu yatırımlarla hem gelecek kaygısından uzaklaşmış olacak aynı zamanda  30’lu – 40’lı yaşlarına geldiği zaman hatırı sayılır bir paranın da sahibi olmuş olacak. Ama yine de her şeyden önce yapılması gerekli olan en büyük yatırım kendimize yaptığımız yatırımdır.

 

Altın iniş çıkışları fazla olan kısa vadede çok para kazandırabilen benzer zamanda kaybettirebilen bir yatırımdır. Ama henüz 20’li yaşlarında olan ve yalnızca kendinden sorumlu olan bir birey için kısa vadede kazanç sağlamaya çok ta ihtiyacı olmayan gençler için iyi bir yatırımdır. Çünkü altın uzun bir zaman sonra kazandırır. Kaybettirmez.

Fon ve borsa kağıtları (hisse senetleri) yine kısa vadede altınla benzer özellikleri gösterirler. Devamlı olarak küçük miktarlara az oranda büyük ve köklü firmaların fon yahut kağıtlarını almak uzun bir zaman sonra iyi sayılabilecek oranda getirileri olan bir harekettir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Arsa yatırımının avantajları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?