Distribütörlük nedir?

Distribütörlük kendi sektörlerinde lider olan firmaların, üretikleri ürün ve hizmetleri daha çok kişiye ulaştırabilmek için bazı giri...

 

Modernleşen dünyamızda rekabetin artması ile beraber, alanında iyi olan firmalar ürün ve hizmetlerini daha çok kişiye ulaştırmak için bazı stratejiler geliştirmişlerdir. Kendi sektörlerindeki lider firmaların geliştirdiği bu strajilerden biri de distribütörlüktür.Bu makalemizde distribütörlük nedir onu açıklamaya çalışacağız.

Distribütörlük Nedir? 

Distribütörlük kendi sektörlerinde lider olan firmaların, üretikleri ürün ve hizmetleri daha çok kişiye ulaştırabilmek için bazı girişimcilere, ürünlerinin satış ve dağıtımına yardım eden olmak için sözleşme dahilinde bazı hakları vermesidir. Yapılmış olan bu distribütörlük sözleşmesi dahilinde, girişimciye verilen satış ve dağıtıma yardım eden olma hakkı karşılığında, ana firmanın girişimciden yapılmasını istediği bazı tutundurma cabaları vardır. Bu tutundurma çabalarını reklam, dağıtım, pazarlama, teknik servis, depolama, ulaşım ve müşteri memnuniyeti halinde sayabiliriz.

Distribütörlük Verilen Kişinin Yükümlülükleri

Distribütörlük sözleşmesi ile distribütörlük verilen kişi ana firmaya karşı bazı yükümlülüklere sahiptir. Bu yükümlülüklerin en başında garantörlük yapmak gelir. Ek olarak garantörlük yanında ana firmanın satış ve dağıtım çabalarına yardım eden olmak, mal ve hizmetlerin reklamını yapmak, teknik destek sağlamak, müşteri memnuniyeti sağlamada yardım eden olmak, müşterileri ürün ve hizmetler hakkında bilgilendirmektir. Ek olarak distribütörün gerçekleştireceği bu faaliyetlerde, kazancı bağımsızdır ve kendi namına satış yapar. Bu özellik distribütöre satış ve dağıtımdan kaynaklı risklere katlanma yükümlülüğü de getirir. Karşılıklı olarak sözleşmenin feshi durumundan sonra bile, distribütörün ana firmanın sahip olduğu ticari sırları saklaması gerekir. Tersi durumunda ana firma, distribütörün iş ve ticaret ahlakına münasip davranmadığı nedeniyle dava açma hakkı vardır.

 

Üretici firmaların büyük çaba ve maliyetlerle ürettikleri mal ve hizmetleri münasip zamanlama ile münasip pazar alanında müşterisiyle buluşturması bazen pek mümkün olmayabiliyor. Mümkün olsa bile, bu üretici firma için çok büyük maliyetler anlamına gelir. O yüzden maliyetlerini düşürmeye çalışan ve karını maksimize etmeye çalışan ana firmaların distribütörlük ataması zorunlu bir hal almıştır. Bizim türkiyede de distribütörlük büyük bir öneme sahiptir. Lakin bizim türkiyede işleyen bu sistem genellikle coğrafi bölümlere ayrılarak gerçekleştirilmektedir. 

Vision Distribütörü

Firmanın felsefesi ve fikirlerini yayan, ana şirketin ürettiği mal ve hizmetler hakkında danışmanlık yapan, satış yapma konusunda eğitimler veren ve firmanın alabileceği kararları almasında yardım eden kişidir. Vision distribütörü olacak kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekir.

 

Distribütörlük Nasıl Verilir?

Firmalar distribütörlük verirken, satış ve dağıtım çabalarında yardım eden sağlamak, firma ve markasının reklamını yaptırmak, teknik destek sağlamak, depolama ve müşteri memnuniyetini arttırmayı amaçlamıştır. Distribütörlük verilmesinin bir başka önemli gayesi ise; distribütörlük verilen girişimciden, başka distribütörlük verilebilecek bireyler bulmasını istemektir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Para sistemleri adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?