Çörek otu nerede yetişir?

Siyah tohumları ve yassı oval hali ile 20-30 cm boylarına kadar ulaşabilir. Meyveleri bol tohumlu olan çörek otu dik gövdli ve 8 yapr...

 

Binlerce yıldır dünyanın her yerinde hastalıklara karşı kullanılan çörek otunun hastalıklara etki etmesinin sebebi yapısında yer alan vitamin ve minerallerdir. Zengin vitamin kaynağı olan çörek otu A, H, C, B1, B2 ve B6 vitaminleri yönünden gayet zengindir. Çörek otu açık mavi renkli olup saçaklı bir şekle sahiptir. Nerede ise her iklime sağlam olarak yetişen bir bitki olarak bilinmektedir.

Siyah tohumları ve yassı oval hali ile 20-30 cm boylarına kadar ulaşabilir. Meyveleri bol tohumlu olan çörek otu dik gövdli ve 8 yapraklı bir bitki olarak bilinmektedir. Türkiye'de iki tür olarak yetişen çörek otu şam çörek otu ve kır çörek otu olarak adlandırılır.

Çörek Otu Nerede Yetişir? 

Çörek otu bol güneşli arazilerde ve ılıman iklime sahip kısımlarda yetişir. Çörek otunu ekildiği toprak ise kumlu ve az killi olmalıdır. Verimli topraklarda yetiştiği de görülmektedir. Çörek otu ekilirken ilkbahar gibi aylarda olabildiği kadar erken ekilmelidir. Tohum ile yetiştirilen çörek otu her yıl sonuç kısmında tohumlarını döker ve olduğu yerde tekrar yetişebilir. Çörek otu bitkisi benzer zamanda düzenli bir biçimde sulanması gerekli olan bir bitki olarak bilinmektedir. İlkbahar gibi aylarda yetiştirildiği toprağın cinsine göre gübre ilave edilmesiyle daha verimli yetişir. Çörek otunun kapsülleri patladıktan sonra ise bitkinin hasadı yapılmaya başlanır.

Çörek otu Türkiye'de, Güney Avrupa ülkelerinde, Hindistan'da ve Afrika'nın belli bir bölümünde yetişir. Türkiye'de sık karşılaşılan bir bitki olan çörek otu benzer zamanda 2000 kadar değişik türe sahip bir bitki olarak bilinmektedir. Genelde Kuzey Yarım Küre'de bulunan tropik bölgeler dışında kalan yerlerde otsu olarak karada ve suda yetişir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Lavanta nerede yetişir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?