Bezelye nasıl saklanır?

Bezelyeyi derin dondurucuda saklamadan önce dikkatli olunması gerekli olan iki önemli püf nokta vardır. Alacağınız bezelyenin tazeliğ...

 

Sağlık ve vitamin bakımından gayet zengin olan bezelye, hassaten ilkbaharda Mayıs ayında satışa çıkmaktadır. Bu mevsimde alınan bezelyenin, diğer mevsimlerde tüketilebilmesi için türlü yöntemler ile saklanması gerekmektedir.

Bezelyeyi derin dondurucuda saklamadan önce dikkatli olunması gerekli olan iki önemli püf nokta vardır. Alacağınız bezelyenin tazeliğini ve muhafaza süresini korumak için, bezelyenin iyi seçilmesi gerekmektedir. Derin dondurucu için almak istediğimiz bezelyelerin, yeşil renge sahip olması önemlidir. Eğer, bezelye soluk ve lekeli ise alınmamalıdır. Diğer bir nokta bezelyenin içerisinde yer bulan taneciklerin, dolu ve eşit olmasıdır. Muhakkak almadan önce birkaç adet bezelyenin içinin dolu mu boş mu olduğuna bakmak gerekmektedir.

Özel olarak ilkbahar mevsiminde kolay ve bol biçimde bulunan bu sebzeyi, diğer mevsimlerde de tüketebilmek için bazı işlemler yapmak gerekmektedir. Bezelye 12 aya kadar dondurucuda muhafaza edilebilmektedir. Dondurucu dışında buzdolabı içerisinde muhafaza edilen bezelyenin ömrü ise 3 ile 5 gün arasında değişir.

Derin Dondurucuda Bezelye Nasıl Sakalanır?

Veya, el kullanılarak bezelye tanecikleri tek tek çıkartılır. Çıkartılan tanecikler soğuk suda yıkanır. Tanecikler sıcak suda 10 dk kadar haşlanır. Buruşmaya başlayan bezelye tanecikleri, soğuduğunda poşetlenip derin dondurucuya konulur. Bu yöntemle derin dondurucudan çıkartılan bezelyeler, daha hızlı bir şekilde çözülecektir.

 

Bezelyeyi derin dondurucuda muhafaza etmenin 2 yöntemi vardır. El vasıtasıyla bezelye tanecikleri tek tek çıkartılır. Çıkartılan tanecikler çürümemesi için yıkanmaz. Dondurucu ürünler için, özel üretilmiş olan poşetlerin içine her biri bir yemeklik bezelye olacak kapasitede doldurulur. Bezelyelerin konulduğu poşetlerin ağızlarının sıkı bir biçimde bağlanması, bezelye poşetlerinin içinin hava almaması gerekir. Son olarak poşetler düzenli halde derin dondurucuya konur. Derin dondurcudan çıkartılan bezelyeyi, pişirmeden önce muhakkak haşlamak gerekmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Üzüm çekirdeği çayı nasıl demlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?