Bench press'le göğüs kası nasıl yapılır?

Zamanımızda pek çok kimse daha sağlıklı ve estetik bir vücudumuza sahip olmak için vücut geliştime sporu ile uğraşmaktadır. Bu zaman ...

 

Zamanımızda pek çok kimse daha sağlıklı ve estetik bir vücudumuza sahip olmak için vücut geliştime sporu ile uğraşmaktadır. Bu zaman zarfında de azami verim alınan hareketlerin başında bench press egzerszileri gelir. Bench press hasebiyle vücudumuzun üst tarafını hayli geliştirmek mümkündür. Ama bench press hareketinin en temel özelliği göğüs kaslarına yaptığı etkidir. Eğer doğru halde uygulanırsa bench press hasebiyle göğüs kaslarını güzel halde geliştirip estetik görünüm kazanmak mümkündür.

Bench press ile göğüs kasları nasıl geliştirilir?

Hepsinden önce bench üstüne rahat ve sırt üstü olabilecek biçimde yatılır. Bacaklar yere tam basmalıdır, çünkü bacaklardan da destek alınmalıdır. Ek olarak bacakları omuz genişliğinde açmaya özen gösterilmelidir. Barı tutarken de ellerin arasındaki mesafenin 50 cm ile 70 cm arasında olmasına dikkat edilmesi gerekir. Mesafe daraldıkça tricepsler çalışırken, mesafe arttığında ise göğüs kasları daha fazla çalışmaktadır. En fazla dikkatli olunması gerekli olan konu barın nasıl tutulacağıdır. Bar mutlaka avuç içinin üst kısmında tutulmamalıdır. Ek olarak baş parmak ile bar kavranması da çok önemlidir. Böylelikle barın elden kayıp gitmesine engel olunur.

Hareketi yaparken de odaklama için tavan hizasında bir nokta seçilip oraya bakılması tavsiye edilir. Barı kaldırırken kalçaları haraket ettirmemeye dikkat edilmesi gerekir. Ek olarak bar boğa bölümüne yahut yüze doğru değil göğüs bölümüne doğru çekilmelidir. Aksi halde doğru antrenman uygulanmamış olunur. Hareket boyunca sağlıklı biçimde nefes alıp vermeye de özen gösterilmelidir.

 

Bench press çalışırken çok kimsenin sıkılıkla yaptığı türlü hatalar bulunur. Baş parmağı kullanmadan barı tutumaya çalışmak, omuzları öne çıkarmak, boyun ile benchi itip destek almaya çalışmak, barı göğüs bölümüne gelecek biçimde indirmemek, dirsekleri vücudumuza paralel halde tutmak, bacakların yanlış pozisyonları, barı düz halde kaldırıp indirmemek, hareket yapılırken kalçaların hareket etmesi devamlı yapılmış olan hataların başında gelir. Bench press hareketinden azami fayda almak ve sakatlanma risklerini azaltmak için bu tür hataları yapmamaya hayli dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca yeni başlayanların bilgili kimselerden yardım alması tavsiye edilen bir durumdur.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan İç bacak nasıl eritilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?