Kardiyo yapanlar nasıl beslenir?

Kardiyo için nasıl beslenmek gerekir? Kardiyo egzersizleri için en iyi beslenme diyeti nedir? Bu konumuzda özellikle kardiyo yapanlar için dengeli beslenme önerileri sunuyoruz.

 

Kardiyo egzersizleri vücuda giren oksijen miktarını arttırır ve kalbimizin oksijeni daha faydalı kullanmasını sağlar. Kardiyo sporu, vücuttaki dolaşım sistemine ve solunum sistemine avantaj sağlaması nedeniyle de özellikle doktorlar tarafından sık yapılması önerilmektedir.

Kardiyo egzersizlerini çok yapanlar, vücutlarının ihtiyaç duyduğu yağ ve karbonhidratı kaliteli bir şekilde karşılamak zorundadır. Çünkü bu gibi durumlarda en çok ihtiyaç duyulan iki madde protein ve karbonhidrat'tır. Kardiyovasküler hareketler, kandaki oksijen oranını arttırır. Aynı zamanda insan kalbini güçlendirir. Bu amaçla kardiyo egzersizleri, vücuttaki enerjinin dengesini sağlamak adına protein, karbonhidrat ve vitaminler gibi çoklu besin gruplarının bulunduğu bir beslenme programına ihtiyaç duyar. Taze meyveler, baklagiller, yeşil sebzeler, zeytinyağı, fındık ve fıstık ezmesi, somon, yumurta gibi besinler kardiyo yapan sporcu kişilerin beslenme programında olması gereken gıdalardır. Bu besinler; bisiklet, triatlon ve koşu sporu gibi kardiyo egzersizleri ile spor yapan kişilerin protein ve karbonhidrat ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamasına yardımcı olur. Vücudumuza aldığımız her besin aynı oranda sindirilemez, bu amaçla yiyecekleri tam zamanında tüketmek çok önemlidir.

Spor yapmadan önceki beslenme

Egzersiz öncesinde sporcular taze enerjiye duyarlar. Bu nedenle vücade enerji sağlayacak sağlıklı ve kaliteli karbonhidratların tüketilmesi önem taşır. Karbonhidratlı yiyecekler, lifli yiyecekler oldukları için diğer besin çeşitlerine göre daha uzun bir sürede sindirilmektedirler. Bundan dolayı vücuda alınacak karbonhidrat miktarının ve yemek yeme zamanının iyi ayarlanması gerekir. Proteinler ve yağlı yiyecekler ise sindirimi uzun süren besinler grubunda yer alırlar. Bu yüzden egzersiz yapmadan önce, bu tip yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Şayet spor öncesi bir saat veya daha az zaman varsa 1 porsiyon yağlı olmayan yoğurt, 1 porsiyon meyve veya 1 avuç kuru kraker gibi, az proteinli ama bir yandan da az kalorili atıştırmalıklar edinilebilir. Eğer spordan önce 3 saat veya daha fazla bir süre varsa, ızgarada pişmiş tavuk, yine ızgara somon gibi ana yemeklerle birlikte yoğurt, salata ve kepekli ekmek tüketilmesi faydalı olacaktır.

 

Spor yaptıktan sonraki beslenme

Egzersiz sonrası kaslar yorulmuş ve vücut enerji kaybetmiştir, bu sebeple kaybedilen enerji geri kazanılabilmesi için sağlıklı karbonhidratlar ile birlikte protein oranı çok yüksek olan besinlerin tüketilmesi yararlı olur. Dengeli beslenme için en önemli kural, 4 saatte bir öğün yemek yemektir. Eğer 4 saat önce zaten yemek yediyseniz egzersiz spor sonrasında bol protein ile beslenmeniz gerekir. Eğer son öğününüzün üzerinden daha 4 saat geçmediyse bir bardak kadar süt ile soğuk sandviç atırştırmalığı tercih edebilirsiniz. Ekmeğin tam tahıllı olması sağlık açısından önemlidir.

 
 
 

Devam etmek isterseniz bir önceki makalemizi, `İsteğe Bağlı Sigorta` adlı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 sporcu,

kardiyo hakkında bazı şeyler yanlış biliniyor. örneğin, zayıflamak veya kilo verme amaçlı kardiyo yapıyorsanız, yapılan araştırmalara göre ağırlık antrenmanı kardiyodan daha etkili. son yapılan bir araştırmaya göre, sadece rejim ve kardiyo yapmak ile 3 ayda yaklaşık 7 kilo veren denekler, rejim ağırlık çalıştıklarında aynı sürede 10 kiloya yakın kilo vermişler. ayrıca verilen kilolar incelendiğinde, ağırlık çalışanların hiç kas kaybına uğramadığı da görülmüş. rejim kardiyo yapan sporcularda ise kilo verilirken, 2 kiloya yakın bir kas kütlesi kaybı yaşanmış. Bu açıdan belki spor önceki 3-5 dakika kardiyo iyi gelebilir ama kesinlikle ağırlık çalışmayı tavsiye ediyorum.


kenan,

yorumun çok mantıklı, birçok kişi kas kaybını önemli görmüyor. halbuki kaslar birçok açıdan çok değerli.

erhan,

bir insan çok yağlı bir vücuda sahipse onun ağırlık kaldırması biraz zor oluyor. bu yüzden koşuyu öneriyorlar. fakat dediğiniz gibi hafif göbek eritmek için çok fazla kardiyo yapmaya gerek yok. belki ısınmak için 2-3 dakika yapmak yeterli olur.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?