Baş ağrısına ne iyi gelir?

Nanenin etken maddes, olan mentol, geleneksel Asya tıbbında bincelerce yıldır ağrı kesici olarak kullanılıyor. Uçucu esansiyel nane y...

 

Aniden bastıran baş ağrıları veyahut migren atakları hayat kalitenizi düşürmesin. Anti-inflamatuar ilaçlar ve ağrı kesiciler, baş ağrısını geçirebilir. Fakat doğal metodlarla de böyle bir problemin üstesinden gelebilirsiniz.

3. Nane yağı

Nanenin etken maddes, olan mentol, geleneksel Asya tıbbında bincelerce yıldır ağrı kesici olarak kullanılıyor. Uçucu esansiyel nane yağını, yalnızca koklayarak bile baş ağrısını hafifletebilirsiniz.

3. Konenzim- Q10

Koenzim Q10 ise kızarmış dana eti, , kızarmış tavuk, soya ve kanola yağı, alabalık, kavrulmuş fıstık, kavrulmuş susam tohumu, haşlanmış brokoli ve karnabahar, portakal ve çilektir.

Benzer zamanda CoQ10 olarak da bilinen koenzim Q10, hücre fonksiyonlarında önemli sayılabilecek bir rol oynar. Baş ağrısını ve görülme sıklığını azalttığı bilinen koenzim Q10,  kalp sağlığı, kan şekeri dengesi, sinir sistemi, kolesterolü ve kan basıncı yönetmeye yardımcı olmaktadır.

Baş ağrısı çok neden bağlı olarak gelişebilir. Toplumun %40’ını etkileyen baş ağrıları büyük oranda gerilim tipi baş ağrıları olarak tanımlanıyor. %4’lük dilimde ise migren ağrıları yer alıyor. Susuzluk, uykusuzluk, stres ve yoğun çalışma baş ağrısının en fazla karşılaşılan nedenleri içerisinde.

2. Magnezyum

Magnezyumu tablet formunda tüketebileceğiniz gibi gıdalar yoluyla da alabilirsiniz. Ispanak, uskumru, soya fasulyesi, mercimek, avokado, muz, kurutulmuş incir, kepekli tahıllar, kişniş, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kakao, susam tohumu, keten tohumu, tahin ve badem yüksek miktarda magnezyum içeren besinlerin başında geliyor.

 

Magnezyum, baş ağrısına karşı etkili mineraldir. Ağrı atakları sırasında beynin kan akışının düzenlenmesine yardım edebilir. 12 hafta süreyle yapılan deney sonucuna göre, magnezyum takviyesi migren ataklarını %16, baş ağrısını ise %42 oranında azaltıyor. Magnezyum yalnızca baş ağrısında değil, kas ağrılarını azaltmaya da yardım eden, doğal kas gevşetici olarak çalışıyor.

1. Su 

Uzun zaman susuz kalmak, baş ağrısının en bilinen sebeplerinden biridir. Genellikle susuz kaldığınızın farkında olmayabilirsiniz. Beynin çok büyük bölümü sudan oluşur ve vücut susuz kaldığında ilk belirtiler beyin işlevlerinde meydana gelir. Susuzluktan kaynaklanan baş ağrısını bir ilaç almaksızın yalnızca su içerek geçirebilirsiniz.

4. Gümüş düğme bitkisi

Papatya ailesinin bir üyesi olan gümüş düğme bitkisi, baş ağrılarının sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardım eden olabilir. İçerdiği enflamatuar maddeler ile demlenerek çayı tüketildiğinde etkili doğal ağrı kesicidir.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Dana eti nasıl pişirilir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?