Tuluat nedir?

   Diğer eleştirilen husus ise kantocuların seyirciye sataşarak kavga etmesi, bu kavgaların büyümesi ve polisin bu olaylara müdahales...

 

Doğaçlama  Tuluat kelimesi doğuşlar, doğmalar anlamına gelir. Sanatçıların belirlenmiş bir konu üstüne sahnede doğaçlama yapması esasına dayalı bir tiyatro çeşididir. Tuluat, geleneksel Orta Oyunu ve batıdan gelen tiyatro sanatının  birleşmesiyle oluşur. Temel gayesi izleyiciyi eğlendirmek olan Tuluat tiyatrosu hepsinden önce 19. Yüzyılda ortaya çıkmıştır.

   Diğer eleştirilen husus ise kantocuların seyirciye sataşarak kavga etmesi, bu kavgaların büyümesi ve polisin bu olaylara müdahalesi olmuştur. Tuluat tiyatrosunun çok önemli özelliklerinden olan kantolar oyunların vazgeçilmeyen ögelerinden biriydi. Sahnedeki kantocular bazen oyuna dahil olarak rol almakta ve kantolarıyla seyirciyi eğlendirmekteydi. Fakat eğitimsiz, bilgisiz kimseler tarafından da yapılmaya başlanan oyunların sayısı arttıkça oyuncular ve seyirciler arasında kavgalarda artış oldu.

   Cumhuriyet ile beraber batılı tarzda tiyatro oyunlarının artması ve başarılı oyuncuların Tuluat tiyatrosunda oynamak istememesi bu tiyatro türünün unutulmasına yol açmıştır. Çağımızda hala Orta Oyunu geleneğine bağlı bazı sanatçılar Tuluat tiyatrosu olarak nitelendirebileceğimiz oyunlar yapmaktadır

Tuluat tiyatrosu nerelerde yapılmıştır?

Gazinolar

Sinemalar

Tiyatro sahneleri

Kahvehaneler

Parklar

Toplum tarafından çok sevilen  Tuluat tiyatrosunun ömrü malesef çok uzun olmamıştır. Dönemin aydın kesimi tarafından sıkça eleştirilen konuların başında Tuluat tiyatrosundaki konuşmaların gittikçe bayağılaşması ve doğaçlama esasına dayanan bu konuşmaların denetiminin yapılmasının güçlüğü gelir.

 

  Tuluat tiyatrosunda Orta Oyununun izlerini kolayca görebildiğimiz konulardan biri de gezici tiyatro anlayışından hareketle oyunların kalabalığın bulunmuş olduğu her yerde yapılabiliyor olmasıydı.

  Kavuklu Abdi Efendi, Kavuklu Hamdi Efendi, Naşit Özcan, Kel Hasan, İsmail Dümbüllü, Muammer Karaca ve Münir Özkul Tuluat tiyatrosunun en popüler sanatçılarıdır. Orta Oyunun geleneğiyle yetişmiş bu sanatçıların ortak özellikleri zeki, hazırcevap, kreatif ve samimi olmalarıdır. Çünkü Tuluat tiyatrosunda sergilenen konular benzer olsa bile  oyunlar, oynanılan yere, seyircinin türüne ve zamana bağlı olarak devamlı farklılık göstermiştir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Natürmort nedir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?