Heyecan anında titreme nasıl önlenir?

Sorunun başka bir medikal durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir doktora görünün. Göründüğünüz doktor size uygun tedavi yön...

 

Gerginlik anlarında yaşadığınız şiddetli ve devamlı titremeler anksiyete belirtisi olabilir. Anksiyete hastalarında titremenin yanında; nefes darlığı, çarpıntı, ağız kuruması, baş dönmesi, mide bulantısı, asabiyet ve konsantrasyon bozukluğu gibi başka belirtiler de görülmektedir. Bu tarz titremeler; rahatlama teknikleri, beslenme düzeninin değiştirilmesi, düzenli egzersiz ve hidrasyon ile tedavi edilir.

Heyecan anında titremeyi azaltmak için günlük rahatlama tekniklerini uygulayın. Kas gevşetme, meditasyon, yoga ve nefes egzersizleri bu tekniklerden bazılarıdır.

Düzenli egzersiz rutininizi oluşturun, hareket beyinde iyi hissetmeyi sağlayan kimyasalların –endorfinlerin- üretimini arttırır, sinir ve kas gerginliğine iyi gelir. Etkili egzersiz rutini gün içerisinde asgari otuz dakika, hafta içinde 3 ile 5 gün arası yapılandır.

Gün içinde devamlı aralıklar ile üç ana öğün ve iki yahut üç ara öğün yiyin. Tatlı ve hamur işi gibi basit karbonhidratlardan uzak durun, bunların yerine tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar tüketin. Kompleks karbonhidratlar, vucuttaki glukoz salınımını yavaşlatır, tedirginlik ve titreklik durumu yaratan kan şekerindeki ani düşüş ve çıkışları önlemektedir.

Çokça su içerek vücudunuzun nem düzeyini yeterli ölçüde tutun. Sinir sistemini harekete geçiren kafeinli içeceklerden uzak durun.

Bir psikoterapist ile bilişsel-davranışçı tedavi (CBT) yöntemleri hakkında görüşün. CBT, beyne pozitif düşünceler yerleştirmek suretiyle tedirginlik hissini ve titremeyi önlemeyi öğretir. CBT ile beraber genelde antidepresan çeşidi ilaçlar kullanılmaktadır.

 

Öneri ve Uyarılar

Sorunun başka bir medikal durumdan kaynaklanmadığından emin olmak için bir doktora görünün. Göründüğünüz doktor size uygun tedavi yöntemi önerebilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Konuşurken nasıl daha anlaşılır olunur? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?