Kuşburnu nasıl saklanır?

Dondurucuya atılacak kuşburnunun taze ve çürüksüz olmasına dikkat göstermek gerekmektedir. Meyve ayıklanır ve yıkanır. Kuşburnu sakla...

 

Çalı formunda, çok senelik bir bitki olan kuşburnu gülgiller familyasına aittir. İçi tüylü kuşburnu meyvesi sonbahar gibi aylarda olgunluğa ulaşır. Olgunluğa ulaşan meyve turuncu-kırmızı bir renk alır. Genellikle çay olarak tüketilir. 

Dondurucuda Saklama

Dondurucuya atılacak kuşburnunun taze ve çürüksüz olmasına dikkat göstermek gerekmektedir. Meyve ayıklanır ve yıkanır. Kuşburnu saklama kabı yahut buzdolabı poşeti içinde dondurucuya kaldırılır. Bu bölümde dikkat gösterilecek önemli püf nokta meyvenin konulduğu kap veyahut poşet içerisinde hava almıyor olmasıdır. Münasip şartlar sağlandıktan sonra kuşburnu 9 ay süre ile saklanabilir.

Kurutarak Saklama

Kuşburnu toplandıktan sonra 30 cm kalınlığında yere serilir. Bu anda meyvenin zedelenmemesine dikkatli olunması gerekmektedir. Meyve güneşlenme haline bağlı olarak değişim gösterse de takriben 1 hafta zamanda kurur. Kurutma işlemi için nemli ve rutubetli bir yer tercih edilmemelidir. Kurutulmuş olan kuşburnu bez bir torba veyahut cam kavanoz içinde nemsiz bir bölümde iki yıl boyunca saklanabilir.

Kuşburnu meyvesi kısa bir zamanda tüketilecekse buzdolabı içerisinde saklanır. Taze meyvenin buzdolabı içerisinde kalma süresi 10 ile 15 gün kadardır. Daha uzun zaman saklamak ve mevsimi dışında da kuşburnu yemek için ise derin dondurucuda saklama ve kurutarak saklamak gibi yöntemler tercih edilir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki konumuz olan Kiraz dondurucuda nasıl saklanır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?