Arsa alırken nelere dikkat edilir?

Arsanın başka kişiler tarafından işgal edilmesi yahut arsa üstünde bulunan bir kaçak yapı hak sahiplerinin bazı prosedürleri uygulama...

 

Emlak ve gayrimenkul yatırımı için önemli kabul edilen bir araç olan arsa, son zamanlarda girişimciler tarafından hayli önemsenir. Arsa almak ve satmak, gelecekte kazançlı yatırım düşünen kimseler için dikkatli yaklaşılması gerekli olan bir konudur.

Arsa Üzerindeki Yapı

Arsanın başka kişiler tarafından işgal edilmesi yahut arsa üstünde bulunan bir kaçak yapı hak sahiplerinin bazı prosedürleri uygulaması anlamına gelir. Bu neden ile tapular üstündeki birimlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Hisse sahipleri iki sene içerisinde bu değerler üstünde hak ilan edebilir. 

Müstakil Olma Durumu

Tapu senetleri üstünde mal sahipliği iki halde olabilir. Arsa tek bir kişiye yahut birden fazla kişiye ait olabilir. Bu tarz arsalarda dikkat edlimesi gerekli olan nokta, hisse sahiplerinin sahip oldukları alanları bilmesidir. Bu yüzden arsa alımlarında hisseli yahut müstakil özelliklere bakılması, arsa üstünde başka hak sahipleri var ise bilgi alınmalıdır. 

Ön Alım Hakkı

Hisseli arsa alımlarında ön alım hakkı adı verilen bir kural vardır. Bu hal öncelikli alım hakkı anlamına gelir. Buna göre, hisseli bir arsa alan kişi tapuda gösterdiği bedeli, başka bir hissedara satabilir. Hisse sahibi olan kişiler sahibi oldukları arsalar üstünde alım yapması daha kazançlı olunmasını sağlamaktadır 

Arsa yatırımları uzun vadeli araçlar olarak kabul edilir. Bu konuda yatırım yapmak isteyen kimselerin bilgili ve tecrübeli olması gerekmektedir. Arsa alınması planlanan şehrin ve alanın iyi tanınması ve zemin özelliklerinin kontrol edilmesi önemlidir. Diğer yandan arsa alır iken şu unsurlar dikkate alınmalıdır.

 

Sınırları belli, tapu ve kütüğe kayıtlı olan toprak parçalarına arsa denillir. Arsa almadan önce öncelikle imarlı ve imarsız ayrımının yapılmış olması gerekmektedir. İmarsız olan arsalara arazi, imar olmuş toprak parçalarına da arsa denilir. Buna göre, arsa ve arazi tanımları değişik olan ve karıştırılmaması gerekli olan birimlerdir. 

Arsanın Doğruluğu

Arsa alır iken, o arsanın gösterilen yerde olup olmadığı kontrol edilmelidir. İmar ve Şehircilik Müdürlükleri üstünden arsanın yeri belgelenmelidir. 

İmar Durumu

Arsa alır iken imar durumunun belediyeden belgelenmesi gerekmektedir. Bu vesileyle alınan arsa üstünde bir yapı inşa etme hakkına sahip olunur.

Arsa Fiyatları

Arsanın sahip olduğu konum, gelecekteki işleyişi ve arsanın bulunmuş olduğu alan çok önemlidir. Buna göre yatırım araçları düzenlenmeli ve fiyatlarında bir bilgilendirme yapılmalıdır.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Ev vergisi nasıl yatırılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?