Konut vergisi nasıl hesaplanır?

2014 senesi için büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde yer bulan konutlar için konut vergisi oranları; binalarda binde dört, mes...

 

Ev, arsa, bina gibi taşınmaz mallar için, her sene belirlenen oranlarda ve iki zamanda iki taksit halinde ya da tek seferde ödenen bir vergi türüne konut vergisi denir.

Konut Vergisi Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

2014 senesi için büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde yer bulan konutlar için konut vergisi oranları; binalarda binde dört, meskenlerde (evlerde) ve arazilerde binde iki, arsalarda ise binde altı oranındadır. Büyükşehir belediyesi dışarısındaki yerlerde ise binalarda binde iki, mesken ve arazilerde binde bir, arsalarda ise binde üç oranındadır.

Bir konutun konut (emlak) vergisi o konutun arsa payı değeri ve bina değerinin toplanması yoluyla tespit edilmekte. Bu oranlarda meydana gelen değişiklikler vergi oranlarının artmasında yahut düşmesinde de etkili oluyor. Konut vergisi oranları taşınmazın bulunmuş olduğu yer, büyüklüğü, o muhitteki muadillerinin değerleri ve hangi belediye sınırları içerisinde olduğuna göre değişiklik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse benzer büyüklüklere sahip iki konut arasında vergi oranı açısından farklı belediye sınırları içerisinde olmaları değişiklik gösterecektir.

Bir örnekle açıklayalım.

Siz siz olun emlak verginizi belirtilmiş sürelerde ödemeye . Zira süresinde ödenmeyen tutarlar için yasal faiz uygulanarak cezalı bir biçimde ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Diyelim ki sizin bir eviniz var.Arsa payı ve bina değeri toplamı 200000 TL. Evinizin büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olduğunu varsayarsak hesap şu biçimde olacak: 200000/1000=200   200x2=400 TL. Büyükşehir belediyesi sınırları içerisinde olmasa ise: 200000/1000=200       200x1=200 TL olabilecektir.

 

Konut Vergisi Nereye Ödenir?

Bağlı bulunduğunuz belediyeye gittikçe ilgili birime elden, banka yahut PTT havalesi olarak belediyelerin ilgili hesap numaralarına emlak vergisi yükümlülük (mükellef) numarası bilgisiyle ödeme yapılabilmektedir. Bu bilgiler belediyelerin internet sitelerinden öğrenilebileceği gibi telefon yoluyla da bilgi alınmak suretiyle ödemeler yapılabilmektedir.

Konut Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Konut vergisini iki taksit halinde ödeyecekler ilk taksiti o yılın ocak ve mayıs ayları; ikinci taksitini ise 1-30 Kasım tarihleri arasında ödemeleri gerekir.

 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan İmar planı değişikliği nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 uzman,

Konut vergisi, bir konutun değerine göre belirlenen ve konut sahiplenen kişi tarafından ödenmesi gereken bir vergidir. Konut vergisi, konutun yapım yılı, yapım malzemesi, bölgesi, alanı, oda sayısı gibi faktörlerine göre değişebilir ve konut vergisi oranları yönetmeliklerle belirlenir.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?