Arsa yatırımı nasıl yapılır?

Şayet bu işlemler gerçeklerştirilebilirse geleceğe dair iktisadi kazancınızın yüksek olacağı, arsa yatırımınızı gerçekleştirmiş olaca...

 

Yatırım araçları arasında nüfus yoğunluğu fazla olan şehirlerde arsa yatrımı çok cazip gelir. Bu cazip yatırımı avantaja çevirebilmek isteyen kimseler arsa yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeldir?

Yatırım yapılacak arsanın etrafında büyük yatırımların yapılıp, yapılmayacağını araştırmalıdırlar.(raylı sistem, A.V.M )

Arsanın üstüne geçmiş senelerden emlak vergisinin olup olmadığının araştırılmalıdır.

İmar halinde, yapılabilecek inşaat için taban alanı kullanım miktarı ile azami bina yüksekliği kontrolünü yapmalıdırlar.

Yatırım yapılacak arsanın tapusunun olup olmadığı hakkında bilgi sahibi olunur.

Kırsal alanlara yakın yerlerde yatırım yapılacaksa spekülasyonlardan, kulaktan dolma imar haberlerine itibar edilmemelidir.

Bağlı olunan belediyenin imar müdürlüğünden yatırım yapılacak arsa için imar durumu araştırılmalıdır.

Arsanın toprak yapısını araştırılmalıdır. Örnek verirsek sulak, bataklık arazinin imara açılımı zordur.

Tapunun tek ya da birden fazla hisseli mi olduğunu araştırırılır. Birden fazla hak sahibin olduğu bir arsada tek kişi dahi arsanın satılması halinde sorun yaratırsa bu işlem gerçekleşemeyecektir. Arsa satışının gerçekleşmesi için ise bütün hak sahiplerinin bu satışa onay verecek imzaları noter huzurunda atmaları gerekir.

İmar planı yakın tarihli hazırlanmış arazi seçmelidirler.

Şayet bu işlemler gerçeklerştirilebilirse geleceğe dair iktisadi kazancınızın yüksek olacağı, arsa yatırımınızı gerçekleştirmiş olacaksınız.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan İş yeri kira sözleşmesi nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?