İğneli epilasyon iz bırakır mı?

İğneli epilasyon sonrası cildimizde kalıcı izler kalma olasılığı hayli düşüktür. İşlem yapıldıktan sonra cildimizde kaşıntı, kızarıkl...

 

Çok kadınve erkek istenmeyen tüylerden kurtulmak, kendilerini rahatsız eden tüy sorunlarından arınmak amacı ile epilasyon yollarını kullanmaktadırlar. Epilasyonun çokca çeşidi kalıcı çözümler sağlayarak iyi sonuçlar elde etmenize yardım eder. Seçeceğiniz epilasyon çeşidi yapılacak olan kısma yahut tüylerinizin yapısına göre farklılık göstermektedir. Bilhassa kalın ve koyu renkli tüylere sahip olan kişiler ile ince ve açık renkli tüylere sahip olan kişiler arasında uygulama ve doz farklılıkları gözlemlenmektedir. Peki, çoğunlukla kalıcı çözümler sunan epilasyon türlerinden biri olan iğneli epilasyon nedir ve ne gibi zararları vardır?

İğneli epilasyon sonrası cildimizde kalıcı izler kalma olasılığı hayli düşüktür. İşlem yapıldıktan sonra cildimizde kaşıntı, kızarıklık ve kabalıklar görünebilir. Bu tarz yan etkilemektedir uygulamadan hem sonra başlayabilir, yan etkilemektedir görülmeye başladıktan iki hafta sonra halen devam ediyorsa doktorunuza başvurarak bu yan etkilerden kurtulmanın yolları üstüne konuşulmalıdır. Bu tarz geçici yan etkilemektedir arasında en fazla rastlanılanı; kırmızı veyahut açık kahve renklerde cildimizde beliren iğne ucu büyüklüğünde lekelerdir. Bu lekeler uygulamada oluşan iğne izleridir. Bu izlerin oluşmaması için bir ok koruyucu önlem alındığı durumda bu izler belli sürelerden sonra etkisini kaybetmektedir. Operasyondan sonra cildinizi yenileyici, onarıcı ve iz bırakan etkilerden koruyan özellikte kremler kullanmak bu izlerin oluşumu önlenmektedir. Oluşan kızarıklık ve kabarma gibi yan etkilemektedir genelde geçici olur. Şu nedenle operasyon sonra düzenli krem kullanımı hayli önemlidir.

 

Diğer epilasyon uygularında da olacağı gibi iğneli epilasyon da yanlış doz seçenekleri ve bilinçsiz ellerde kalıcı yan etkilemektedir yaratabilir. İğneli epilasyon epilasyon yöntemlerinden en eskilerinden biridir. Deri üstünde kullanılan iğne vasıtasıyla kıl köklerine ulaşılarak elektrik akımı verilmesini sağlamaktadır. Verilen elektrik akımı kıl köklerini zayıflatarak yok olmasını sağlamaktadır. Uygulamalar seanslar halinde tekrarlanarak kalıcılık devamlı hale getirilir. Seans süreleri kıl tipine ve yoğunluğuna bağlı olarak kişilere göre değişkenlik göstermektedir. Kalıcı çözümler sağlanması için iğneli epilasyonun gözler görülmektedir sonuçlar sağlanana kadar devam ettirilmesi gerekir. İğneli epilasyonu yaptıran kişi tüylerin artık onu rahatsız etmediğini düşündüğü anda seanslara son verebilir.

Kalıcı olarak oluşabilecek cilt deformasyonlarının başlıca sebepleri; yüksek dozlarda kullanılan akım, kullanılan iğnenin veya makinenin kalitesinin düşüklüğü ve en önemli olanı uygulama yapacak olan kişinin deneyimsiz ve yeterli bilgi/eğitime sahip olmamasıdır. Uygulama yaptıracak olan hastaların makineleri ve uygulama yapacak olan kimseleri iyi bir biçimde araştırıp güvenilir ellerde bu uygulamaları yaptırmaları önerilmektedir.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Hassas ciltlere doğal peeling nasıl yapılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?