Nasıl ezber yapılır?

Ezber yapmak çoğu kez zordur ama ön yargılar kırılıp negatif düşüncelere ket vurulduğu sürece değinilen püf noktalar hasebiyle kolay ...

 

Bir çok öğrencinin, tiyatro, sinema ve benzeri sanat dalları ile uğraşan kimselerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri de ezber yapmaktır. Her ne kadar bir çok sanatçı zaten yetenekleri dolaylı olarak bu işe gönül vermişlerse de genelde uzun ezberler onları bile korkutabilir. Benzer halde sözel dersler konusunda güçlük çekebilecek öğrencilerin de en büyük sorunlarından biri yine ezber yapmaktır. Bütün bunlardan ötürü nasıl kolay ve pratik halde ezber yapılabileceği hakkında püf noktalara ihtiyaç olabilecektir. Peki, nasıl ezber yapılmaktadır?

Ezber yapmak çoğu kez zordur ama ön yargılar kırılıp negatif düşüncelere ket vurulduğu sürece değinilen püf noktalar hasebiyle kolay ve hızlı ezber yapmak mümkün olabilecektir. Hep tekrar etmek ve genelde görsel hafızayı bu sürece dahi etmek ezberleme sürecinin olmazsa olmazlarıdır.

Ezber yapmanın diğer bir yöntemi ise yazarak çalışmaktır. Özel olarak yabancı dil öğrenirken kelime ezberi yapılacak ise bunların yazılarak çalışılması kelimelerin zihinde daha uzun zaman kalmasını sağlayacaktır. Kelimeleri alt alta yazmak ve karşılarına çevrilecek dilin karşılığını yazmak sonrasında ise bu yazılanları tekrar tekrar okumak başarılı ezber sürecinin kazanımını sağlayacaktır.

Ezber yapmanın diğer bir püf noktası da yazılanların altının çizilerek okunması gerektiğidir. Yazılan yazıların altını çizerek okumak vurgulamayı arttıracağından zihine daha çabuk yerleşmesini ve kalıcılığını arttıracaktır.

 

Kolay ve hızlı biçimde ezber yapabilmenin en popüler klasik yöntemi sesli okumadır. İlkokulda dahi bir çok öğretmenin önerdiği bu metod vesilesiyle işlem aynı süre içinde 3 defa tekrarlanıyormuş gibi yaşanır. Sesli okuma yapılarak ezber yapılmaya çalışıldığında önce göz hafızası sonrasında ise iç ve dış ses beraber hareket etmeye başlarlar. Doğal olarak unutma sorunsalı da daha geç ve zor olabilecektir.

Sanat dalıyla uğraşanlar ise ezber yaparken bunu mizansene dökmeleri tercih edilir. Provalarda veyahut oyun öncesi denemelerde tıpkı oyundaymış yahut bu anı gerçekten yaşıyormuş gibi tekrar tekrar gerçekçi bir biçimde okuması ezberlemeyi kolaylaştıracaktır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki konumuz olan Matematik formülleri nasıl ezberlenir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?