A vitamini içeren besinler

Vücudumuzda A vitamini karaciğerimizde depolanır ve A vitamini eksikliği olduğu zaman bazı rahatsızlıklara yahut hastalıklara yol aça...

 

Hayatımız boyunca ihtiyacımız olan vitaminlerden bir tanesi de A vitaminidir. A vitamininin insan hayatında pek önemli bir yeri vardır ve hangi besinlerde bulunduğuna, besinlerden ne kadar tüketilirse bize pozitif yönde etki edeceğine dikkat göstermek gerekmektedir.

Vücudumuzda A vitamini karaciğerimizde depolanır ve A vitamini eksikliği olduğu zaman bazı rahatsızlıklara yahut hastalıklara yol açabilir. Bunlardan başlıcaları şöyledir; yorgunluk, gece görme kaybı, çokça sivilce çıkması, derimizin pul pul dökülmesi gibi. A vitamininin en fazla etki ettiği yerler gözlerimiz, diş etlerimiz ve saçlardır. A vitaminin diğer bir adı ise "Beta Karoten"dir yalnız ikisi arasındaki fark beta karotende toksit bulunmamasıdır, A vitamininde toksit bulunduğundan fazla alındığı zaman insan vücudunda zehir etkisi yaratabilir, böylelikle dalakta ve sinir sisteminde hasarlara yol açar. Ayrıca bir kaç ay süresince gün içerisinde elli bin ünite A vitamini alınırsa bu insani ölüme götürecektir.

Peki A vitamini hangi besinlerde bulunmaktadır? A vitamini çoğu zaman, havuç, kıvırcık, kayısı, şalgam, yumurta, bal kabağı, brokoli, ıspanak, karnabahar, tereyağı, domates, yağsız et, karaciğer, süt, kereviz, marul, erik, portakal, maydanoz, balık yağı, lahana, fıstık, ceviz, bezelye ve patates gibi besinlerde bulunmaktadır. A vitamini bazı ışınlara dayanıksız olduğundan dolayı renkli kaplarda muhafaza edilmelidir ve ek olarak A vitamini ısıya dayanıklıdır.

 

A vitamini yağda eriyen bir vitamindir eksikliğinde görülebilecek diğer şeyler ise boy uzamaması, kilo alamama, göz yaşı eksikliği, diş sağlığının bozulması gibi sorunlardır. A vitamininin yeterli düzeyde alınması için misal olarak erkeklerin gün içinde bir orta boy ve bir küçük boy havuç yemesi gerekir, kadınların ise bir büyük boy havuç yemesi yeterli olabilecektir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Şerbetçi otunun faydaları adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?