Saç uzatan besinler

İçinde C vitamini olan besinler de saçın uzaması için gayet etkilidir. Portakal, greyfurt, mandalina, kivi, çilek, kırmızı biber ve y...

 

Saç uzatmak kimi kez kadınların en büyük kabusudur. Genetik faktörlerin ve saça uygulanan yıpratıcı işlemlerin yanında ek olarak, saçların uzamamasının en büyük nedenlerinden biri de sağlıksız beslenmektir. Saçlarınızın hızla uzaması için gereken vitaminleri almanız yani saç uzatan besinler ile beslenmeniz gerekir.

İçinde C vitamini olan besinler de saçın uzaması için gayet etkilidir. Portakal, greyfurt, mandalina, kivi, çilek, kırmızı biber ve yeşil biberde yer bulan C vitamini, kolajen oluşumu etkisi ve toksinleri arındıran özellikleriyle saç derisinin güçlenmesini sağlayarak dökülmeyi engeller.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması için saç uzatan besinleri düzenli tüketmeniz gerekir. Böylece saçlarınızın ihtiyacı olan vitaminleri sağlamış, eksikliklerinde yaşanan olumsuzluklarla karşılaşmamış olursunuz.

Saçlarınızın daha hızlı uzaması ve daha sağlıklı olması için A, C, E, B7 ve B3 vitaminlerini içeren besinleri tüketmeniz gerekir. A vitamini  saç derisinin kurumasını ve saç dökülmesini engelleyen bir vitamindir. Eğer yeterli oranda A vitamini alınmazsa saç dökülmesi, saç derisinde kuruma ve saç uçlarında kırıklar ortaya çıkar. Havuç, kayısı, balkabağı, muz, kavun ve karpuz da A vitamini bolca bulunmaktadır.

Cilt bakımı için de çok gereken bir vitamin olan E vitamini, saçların daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır ve saç dökülmesini engeller. Sağlıklı saç derisi ile saçlarınız daha hızlı uzar. E vitamini, badem, kayısı, fıstık, ay çekirdeği ve avakadoda bulunur.

 

Saç derisinin daha sağlıklı olması için gereken olan etkenlerden biri de saç derisindeki kan dolaşımının düzenli biçimde olmasıdır. B3 vitamini diğer adıyla niasin, bu halin oluşmasını sağlamaktadır ve saç uzamasını hızlandırırken bir yandan da saç dökülmesine engel olur. B3 vitamini, karides, baklagiller, kereviz ve sütte bolca bulunmaktadır.

Özel olarak erkeklerde karşılaşılan saç dökülmesine karşı çok etkili olan B7 vitamini diğer adı ile biotin, saç dökülmesine savaş açan çokca kozmetik ürünün içinde de yer bulur. Eksikliğinde kaşıntıya ve  saç derisinin kuruyup pul pul dökülmesine neden olan biotin, tavuk eti, fındık, balık ve karpuz gibi besinler içerisinde bulunmaktadır.

 
 
 

Dilerseniz bir sonraki makalemiz olan Karadut pekmezi faydaları adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?