Vanilyanın faydaları nelerdir?

Vanilyanın birtakım yan etkileri de bazı zamanlarda meydana gelebilir. Envaiçeşit gıdada olduğu gibi vanilyada da aşırı tüketim türlü...

 

Tropikal bölümlerde yetişen vanilya güzel kokulu bir bitki olarak bilinmektedir. Kısa bir gövdesi vardır ve sapsız- yassı yapraklara sahiptir. 3- 4 adet yaprak dibinde bir adet meyvesi olur. Bu meyve 15- 20 cm boylarında olup; gıda olarak kullanılabilen kısmı bu meyvenin içerisideki özüdür.

Vanilyanın birtakım yan etkileri de bazı zamanlarda meydana gelebilir. Envaiçeşit gıdada olduğu gibi vanilyada da aşırı tüketim türlü rahatsızlıklara neden olur. Hassaten vanilya yağı birkaç damladan fazla tüketilmemelidir. Vanilya yağı ile beraber vanilya kabuğu ile yapılmış olan çaylarda da iki bardaktan fazla tüketim zararlı olabilir. Bünyesi zayıf kimselerde kusma, ishal, baş dönmesi gibi şikayetler oluşabilir. Bu yüzden vanilyayı olabildiği miktardai olabildiği ölçüde az ve ölçülü kullanmakta yarar vardır.

Vanilya toz durumunda kekler, pastalar ve kurabiyelerde, yağ formunda türlü bağırsak rahatsızlıklarında, kabuk biçiminde olarak ise bitki çayı yapılıp tüketilebilmektedir.

Meksika, Madagaskar, Endonezya ve Tahiti nerdeyse bütün dünyaynın vanilya ihtiyacını karşılayan ülkelerdir.  Vanilyanın başlıca yararları şunlardır:

Vanilyanın meyvesi tam olgunlaşmadan kuru ve sıcak bir alanda kurutularak tüketime kullanıma hazır duruma getirilir. Bol ölçüde demir, kalsiyum ve sodyum içermektedir. Kolesterol oranı sıfırdır. Hem güzel kokulu, hem lezizdir. Bu kadar çok besin değeri içeren ender bitkiler arasında yerini alır. Bol ölçüde şeker içerdiği için ise yüksek kalorili bir baharat olma özelliğine sahiptir. Bilhassa bedensel ve zihinsel olarak gelişim çağında bulunan çocuklar için tüketilmesi önerilmektedir.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki konumuz olan Elma pastalarda nasıl kullanılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?