Melodika nasıl temizlenir?

Melodikanızı ev şartlarında temizlemek hayli basittir. Çünkü bilhassa çoğu melodikanın yanında ince ve tüy kaplı bir temizleme çubuğu...

 

Üflemeli ve tuşlu bir çalgı olan melodika son senelerde hayli ilgi görmektedir. Özel olarak çocukların elinde görmeye alışkın olduğumuz bu aletin temizliğine dikkat göstermek gerekmektedir. Üflemeli olduğundan içerisinde tükrük birikmesi de kaçınılmazdır. Bu hal melodikanın performansını ve notaların kalitesini düşürür. Bunu yapmak için de melodikanızı kullanma sıklığınıza göre belli periyotlarda temizlemenizde hem sizin aynı zamanda melodikanızın performansı için yarar vardır.

Melodikanızı ev şartlarında temizlemek hayli basittir. Çünkü bilhassa çoğu melodikanın yanında ince ve tüy kaplı bir temizleme çubuğu olur. Bu çubuğun ince olması vesilesiyle melodikanın içine kolay bir biçimde girer ve tüylü yapısı vesilesiyle de içerisindeki tükrük kalıntılarını kolay ve etkili halde temizler. Bu işlemi gerçekleştirmek için gereken adımlar melodikanızın kullanma kılavuzunda yazar. Eğer yazmıyorsa melodikanızı temizlemek için sökülebilen parçalarını sökün. Bu parça genel olarak melodikanın üflediğimiz ağız kısmıdır. O parçayı çıkardıktan sonra temizleme çubuğunu melodikanızın bir ucundan sokun ve gidebildiği yere kadar sokup çubuğu çevire çevire melodikanın içini temizleyin. Daha sonrasında diğer uç kısımdan sokun ve benzer biçimde çevire çevire melodikanın içini temizleyin. Her iki taraftan temizlemek en garanti yoldur. Peki melodikanızın içerisinden temizleme çubuğu çıkmadı diyelim. O zaman da her evde muhakkak bulunabilecek bir örgü şişi işe yarayacaktır. Temizleme çubuğunun yerine örgü şişi de kullanabilirsiniz. Şişin ucuna bir mendil ya da bez parçası koyun, bezin melodikanın içerisinde kalmaması için bağlayın yahut şişe bantlayın. Daha sonrasında melodikanın iki ucundan da sokup benzer halde temizleyin. İşte bu kadar!

 
 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Kanun nasıl çalınır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?