Vanilya hangi vitaminleri içerir?

Besleyici özelliği düşük olan vanilya sütlü tatlılarda, çikolatalarda ve pastalarda sürekli kullanılmaktadır. Gıda alanında en fazla ...

 

Canavarotugiller ailesine ait olan vanilya bilhassa tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı bir bitki çeşididir. Çiçekleri beyaz renklidir ve kokuludur. Vanilyaya kokusunu ve tadını veren temel madde vanilindir. Meyvesi 15-20 cm boyunda olan bitkinin ana vatanı ise Meksikada'dır. Meksika dışında Orta ve Güney Amerika'da da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Türkiye'de ise iklim koşullarının uygunsuzluğu nedeniyle vanilya yetiştiriciliği fakat seralarda ve botanik bahçelerde yapılabilmektedir.

Besleyici özelliği düşük olan vanilya sütlü tatlılarda, çikolatalarda ve pastalarda sürekli kullanılmaktadır. Gıda alanında en fazla kullanılmış olduğu yer dondurma üretimidir. Ek olarak güzel kokusu nedeniyle parfüm ve kozmetik ürünlerinde de kullanılılır. Fazla ölçüde vanilya kokusu bazı kimselerde kusmaya neden olabildiğinden aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır.

Vanilya üretimi dünyada yetersiz olduğundan vanilyadan daha ucuz olan kimyevi vanilin üretimi yapılmaktadır. Vanilya esansı olarak satılan ürünler doğal vanilya değildir ve katkı maddesi içermektedir. Güzelce olgunlaşan vanilyalar toplandıktan sonra kurutulur. Kuruyan vanilyalar dövülerek toz durumuna getirilip kullanılmaktadır. Vanilya içerisinde kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini, A ve D vitaminlerini barındırır. Yağ oranı yok denecek kadar azdır ama şeker oranı yüksek olduğundan kalori değeri fazladır.

 

Vanilya Tüketilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vanilya insanların sağlığına zararlı bir bitki değildir. Ama yine de büyük ölçülerde kullanılmaması gerekmektedir. Vanilya yağı asla ağızdan alınmamalıdır. Vanilya özütlerinin serin, kuru ve havayla temas etmeyecek ortamlarda saklanması gerekmektedir.

Vanilyanın Faydaları

Hazmı kolaylaştırır.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Kadınlarda düzenli regl olunmasına yardım eder.

Bronşları temizlemeye yardım etmektedir.

Cinsel gücü ve isteği arttırır.

Mide ve sinir sistemini uyarır.

Vanilya özü mide bulantısına iyi gelir.

Öksürüğün geçmesini sağlamaktadır.

Vücudumuza kuvvet ve direnç vermektedir.

Saf vailya özütü su ile birlikte alındığı zaman sinirden ötürü gerilmiş olan midenin gevşemesine yardım eder.

Vanilya kokusu tatlı isteğini engeller. Canı tatlı isteyen kimseler vanilya koklayabilir.

Vanilya koklandığında sinirleri yatıştırır ve depresyona iyi gelir.

Ateş düşürücü etkiye sahiptir.

Astım, alerji ve soğuk algınlığına karşı koruyucu özelliktedir.

Parfüm ve gıda sanayiinde koku verici olarak kullanılmaktadır.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki konumuz olan Karpuz hangi vitaminleri içerir? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?