Sütlü havuç çorbası nasıl yapılır?

3 adet orta boy havucun kabukları soyulur. Soyulan havuçlar çorbada çok fazla dişe gelmemesi ve erimesi için rendenin en ince bölümüy...

 

Bol sütlü yapısıyla tam bir protein deposu olan sütlü havuç çorbası yaz-kış tüketilebilecek çok yararlı çorba türüdür. Hafif ve biraz tatlı yapısıyla bilhassa çocukların seve seve tüketeceği çorba yalnız olarak bir öğün olarak da tercih edilebilmektedir. Tam yağlı süt ile de yapılabilecek tarif, yarım yağlı süt ile yapıldığı zaman şişkinlik ve gaz sorunlarının önüne geçilir.

Sütlü Havuç Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

Sütlü Havuç Çorbası Nasıl Yapılır?

3 adet orta boy havucun kabukları soyulur. Soyulan havuçlar çorbada çok fazla dişe gelmemesi ve erimesi için rendenin en ince bölümüyle rendelenir. Diğer tarafta derin ve geniş bir çorba tenceresine 1 yemek kaşığı sıvı yağ ve 1 yemek kaşığı tereyağı veyahut margarin eklenmektedir.

Eriyen ve kızan yağların üstüne rendelenmiş 3 adet havuç boşaltılır. Sebzelerin rengi solup değişene kadar yağ ile beraber kavurma işlemi devam eder. Kullanıma hazır duruma gelen havuçların üstüne çorbanın kıvamını verecek 2 yemek kaşığı elenmiş un eklenir.

Havuçlarla kavrulan unun topaklanıp tüm hale gelmemesi için 5 su bardağı yarım yağlı süt çroba tenceresinin içine az az dökülür. O sırada karıştırmaya devam edilir. Süt tencereye döküldükten sonra çorbanın suyu boşaltılır. Bunu yapmak için 7 bardak sıcak ayrıca kaynar su kullanılmalıdır. Fakat çorbanın kıvamını belirlemek için istenirse su da yavaşçacık dökülür. Yeterli geldiği zaman artsa dahi bırakılır. Böylece çok koyu veyahut normal kıvam damak tadına göre belirlenmiş olur.

 

Suyun sonrasında arzu edilen ölçüde tuz ve karabiber de çorbadaki yerini alır. Kaynayana kadar güzelce karıştırılan çorba kaynayınca bırakılır ve bir-iki taşım kaynaması beklenir. Sonrasında ocaktan alınan sütlü havuç çorbası kaselere aktarılır. Üstüne kuru nane serpilen çorbalar sıcak sıcak servis edilmelidir.

 
 
 

İsterseniz bir sonraki makalemiz olan Buharda çorba nasıl yapılır? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?