Yüzme nasıl öğrenilir?

Yüzmeyi öğrenebilmek için boyunuzun yeteceği kadar bir havuz derinliğinde egzersiz yapmanızda fayda var.

 

Hem zorlu, hem de eğlenceli bir aktivite olan yüzmek tüm kas sistemini çalıştıran bir spordur. Yüzmenin zor olmasındaki en büyük neden kişinin su korkusudur. Eğer su korkusu yaşıyorsanız yüzme konusunda zorlanabilirsiniz. Ancak yüzmeyi doğru şekilde öğrenerek zaman içerisinde bu korkuyu aşmak mümkündür.

Yüzme nasıl öğrenilir ve su korkusunu nasıl aşarım diyorsanız sizlere bu yazımızda birkaç önerimiz var. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki yüzmeyi öğrenmek için boyunuzun yeteceği düzeyde bir havuzda egzersizlere başlamanızda fayda var. Kendinizi suya bırakırken kasmamanız açısından boyunuzu geçmeyecek derecede suda öğrenmeniz gerekir.

Yüzme Öğrenmenin Püf Noktaları

Yüzme eylemi sandığınız kadar zor bir iş değildir. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde birkaç hareketle kolayca yüzeyde kalmak mümkündür. Elbette ki uzun süre su yüzeyinde kalmak ve daha ileri noktalara ulaşmak için dikkat edilmesi gereken bazı teknikler var. Yüzme öğrenmenin püf noktaları ile bu teknikleri kolayca kavrayabilirsiniz.

Yüzmeyi öğrenmek için atmanız gereken ilk adım ön yargılarınızdan ve korkularınızdan uzaklaşmaktır. Panik ve kaygı gibi duygulardan uzaklaşarak su üzerinde daha rahat şekilde durmayı başarabilirsiniz. Havuza girerek derin bir nefes alın ve nefesinizi tutarak kendinizi suyun içine batırın. Suyun sizi yukarı doğru çıkardığını fark edeceksiniz. Su yüzerinde yatay şekilde durmaya çalışmak da yapacağınız doğru işlemlerden olacaktır. Başınız suyun dışında olacak şekilde yatay olarak su yüzeyinde durmaya çalışın.

 

Yüzmeyi öğrenmek için yapacağınız ilk şey kulaç atmaya çalışmak olmasın. Öncelikle ayaklarınız yere değecek şekilde yüzmeye çalışın. Birkaç saat sonrasında kendinizi ayaklarınızı sudan kaldırırken bulacaksınız. Kulaç atma işlemine geçtiğinizde kollarınızı kürek görevi şeklinde kullanın. Kulaç atarken sağ kolunuzu uzatırken başınızı sol tarafa, sol kolunuzu uzatırken de başınızı sağ tarafa çevirin. Başlarda korkular yaşasanız da egzersizlere devam ettikçe kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

 
 
 

Bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Dudak Uçuklaması neden olur? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

#1 havuz eğitmeni,

Havuzda yüzme öğrenirken kendimizi denizde hissetmeyeceğimizden daha çok güvende hissederiz. Denizde oluşabilecek dalgalar ve kıyıda oluşabilecek olası akıntılar büyük korku duymanıza neden olabilir. Bu da yüzmeyi öğrenmenize yardımcı olmayacaktır.

Havuz öncelikle sığ yerleri kullanabileceğiniz güvenli bir alandır. Tutunabileceğimiz merdivenler ve tırabzanlar sayesinde hiçbir şekilde boğulmayacağımıza da içten içe inanıyor olacaksınız.


Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?