Ayak tırnağı nasıl yumuşatılır?

Bazen sert ayak tırnakları doğal kürler, tedaviler ve reçeteli ilaçlarla yumuşatılamaz ve son çare olarak geriye ameliyat kalır. Cerr...

 

En direkt ayak tırnaklarını yumuşatmaya başlamadan önce ayak tırnaklarınızın neden sert olduğunu belirlemenizde yarar vardır. Eğer tırnaklarınız ciddi sağlık koşullarından ötürü sertleşmişse bunu belirlemeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Diğer haller için aşağıdaki ayak tırnağı yumuşatma yöntemlerinden dilediğinizi kullanabilirsiniz.

Son çare olarak ameliyatı düşünebilirsiniz.

Bazen sert ayak tırnakları doğal kürler, tedaviler ve reçeteli ilaçlarla yumuşatılamaz ve son çare olarak geriye ameliyat kalır. Cerrahlar sert ve kalın ayak tırnaklarını bütünüyle söküp problemli ve çaresi olmayan sert tırnaklarınızın yerine yeni ve sağlıklı tırnakların gelmesine izin vermektedir.

Ayağınızı elma sirkeli suda bekletiniz.

Küvetinizi ya da leğeni sıcak su ile doldurup üstüne 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi katınız. En iyi sonuçlar için gün içerisinde takriben yirmi dakika ayaklarınızı bu suda bekletiniz. Daha sonrasında ayaklarınızı sudan çıkarıp tam olarak kurutunuz. Bir ayak taşı kullanılarak suda gevşemiş olan tırnağınızın en üst katmanını tam olarak ovunuz.

Sert ayak tırnaklarınızın temel nedenini belirlemelisiniz.

Ayak tırnaklarınızı yumuşatmaya başlamadan önce bu hale sedef hastalığı, diyabet veyahut mantar enfeksiyonu gibi daha büyük sağlık sorunlarının neden olmadığından emin olmalısınız. Eğer bu nedenlerden biri tırnaklarınızın sertleşmesine neden oluyorsa hepsinden önce bu hastalığı tedavi etmelisiniz.

 

İlaç tedavisi uygulayınız.

Eğer doğal tedaviler ayak tırnaklarınızı yeteri miktarda yumuşatmıyorsa probleminizi çözmek için reçeteli bir ilaca ihtiyacınız olabilir. Bunu yapmak için doktorunuza, özel olarak bir cildiye doktoruna, başvurup yardım istemelisiniz. Doktorunuz bu probleminizi çözmek için size topikal ya da yutularak alınan ilaçlar önerebilir.

Çay ağacı yağı ve zeytinyağından yaptığınız karışımı sert ayak tırnaklarınıza uygulayınız.

Eşit miktardaki çay ağacı yağı ve zeytinyağını bir kapta karıştırınız. Bu karışımı sert ayak tırnaklarınız yumuşayana kadar bir pamukla gün içinde 2 kez tırnaklarınıza uygulayınız.

Tırnaklarınız dikkatlice düzeltmelisiniz.

Ayak tırnaklarını evde yumuşatmanızın güvenli olduğundan eminseniz, tırnaklarınızı dikkatli düzeltmeye başlayabilirsiniz. Bu işlem tırnak yüzeyini küçültüp yumuşatılması gerekli olan sert tırnaklara daha kolay ulaşmasını sağlamaktadır.

 
 
 

Devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Kuruyan oje nasıl düzeltilir? adlı yazıyı inceleyebilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?