Su topu nasıl oynanır?

Su topunda kullanılan top kadın ve erkek takımlarında boyut olarak değişiklik göstermektedir. Top dikişsiz ve su geçirmezdir, kaymayı...

 

Dünyanın en zor sporlarından birisi olan su topu sert bir spor dalı olarak bilinmektedir. Bu yazıda, bu sert sporun kurallarından, takım oyuncularından, su topu malzemelerinden ve oynanışından bahsedeceğiz. 

Su Topu Malzemeleri

Su topunda kullanılan top kadın ve erkek takımlarında boyut olarak değişiklik göstermektedir. Top dikişsiz ve su geçirmezdir, kaymayı engellemek için top yüzeyinde pürüzler mevcuttur. 

Ev sahibi takım beyaz, deplastman takımı ise mavi renktedir. Takımlar bu renklerde başlıklar takarlar. Lakin son düzenlemeler ile beraber biri birine zıt renkler ile maç yapmak mümkündür. Bu başlıklar üstünde 1' den 13' e kadar numaralar vardır. Kalecilerin başlıkları kırmızı renktedir. Benzer halde takımdaki bütün oyuncuların mayoları benzer renkte olmalıdır. Mayo üstünde logo, sporcu ismi ve numara yazılmasına müsaade edilmektedir.

Genel Kurallar

İki metre çizgisi adıyla anılan yerde pas almanıza müsade edilmemektedir. Beş metre çizgisi dışında faul alıp şut atmanıza izin verilir.

Su topu bir takım oyunudur. Takımlar altısı saha oyuncusu bir de kaleci olmak üzere yedişer kimseden oluşur. Yedek oyuncular ile birlikte toplam oyuncu sayısı on üç kişidir. Su topu maçları sekizer dakikalık dört adet periyot üstünden oynanır. İlk ve son devre arası 2 dakika, ikinci devre arası 5 dakikadır. Her takımın iki adet mola hakkı bulunur. Maç uzatmalara giderse 3 dakikalık iki devre oynanır. Uzatmalarda beraberlik sağlandığı taktirde penaltı atışları olur. Maça ve devrelere başlarken takımlar sahanın sağ ve sol kenarlarında başlama kulvarları adıyla anılan yerde bekler. Hakem topu sahanın tam ortasına atar ve oyuncular topa doğru yüzerek maç başlamış olur. Su topu oyuncuları topu sadece tek el ile tutmalıdır iki el ile tutulursa atak sona erer top rakip takıma geçmektedir. Fakat kaleciler iki elini de kullanmakta serbesttir. Benzer biçimde top suya batırıldığı taktirde top rakip takıma geçmektedir. Oyuncular paslaşarak veya top ile yüzerek hücum yaparlar. İki takımın da 30 saniye hücum süresi vardır (Basketbolda ki 24 saniye kuralı gibi). Takım oyuncuları topu kale çizgisinden geçirerek sayı elde etmeye çalışırlar. Su topu maçlarında kullanılan havuzlar 30X20 metre olmalıdır ve suyun derinliği asgari 1.90 cm derinliğinde olmak zorundadır. Kale boyları ise 90 cm yüksekliğinde 3 metre genişliğindedir. Her maç öncesi bir yaralanmayı önlemek amacı ile tırnak kontrolü yapılmaktadır 

 
 
 
 

Okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Olta nasıl kullanılır? adlı yazıyı okuyabilirsiniz.

 
 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

 

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?